در آستانه چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد حسین پرتوی، مراسم یادبود این عکاس فقید انقلاب ۴ تیرماه ۹۳ در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار و از نسخه اصلی عکس ماندگار بیعت همافران با امام خمینی(ره) با حضور همسر و فرزند آن مرحوم رونمایی می‌شود.

  طبق اعلام دست‌اندرکاران، این با هدف گرامیداشت ثبت‌کننده یکی از ماندگارترین قاب‌های روزهای پیروزی انقلاب برگزار و در آن از فداکاری‌ها و مهربانی‌های همسر آن مرحوم تقدیر خواهد شد.

   رونمایی از نسخه اصلی عکس تاریخی بیعت همافران نیروی هوایی ارتش با رهبر کبیر انقلاب در مدرسه علوی بخشی دیگر از این مراسم است. این عکس از سال ۸۷ در اختیار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است و در گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی(ع) نگهداری می‌شود.

   همچنین در مراسم گرامیداشت یاد مرحوم پرتوی برای نخستین بار بخش‌هایی از مستند ۳۲ دقیقه‌ای روزهای پایانی زندگی عکاس انقلاب به نمایش درمی‌آید که شامل مرور خاطرات پنج نفر از همافران درباره ثبت تصویر بیعت همافران با امام، مصاحبه با همسر مرحوم پرتوی و… است. این فیلم به همت فرهنگسرای مترو تولید شده است.

مرحوم حسین پرتوی از عکاسان پیشکسوت انقلاب اسلامی بود که روز ۲۸ اردیبهشت پس از تحمل سال‌ها بیماری جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و از دنیا رفت. آن مرحوم علاوه بر ثبت تصاویر روزهای پیروزی انقلاب، در سال‌های دفاع مقدس هم دبیر عکس روزنامه کیهان بود و صدها قاب از حماسه جنگ و دفاع مقدس از دریچه دوربین خود به یادگار گذاشت.

     مراسم تقدیر از خانواده زنده‌یاد پرتوی ساعت ۱۷ روز ۴ تیرماه سالجاری در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) واقع در خیابان ولی عصر(عج)، روبه‌روی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره ۳۵ برگزار و در حاشیه مراسم نمایشگاه آثار مرحوم پرتوی در نگارخانه موزه برپا می‌شود.‌