رضا گلچین، عکاس ایرانی، موفق به کسب یکی از جوایز عکاسی مستند از هشتمین دوره دوسالانه بین‌المللی عکس «بشریت: یادمان‌های نوع بشر» در چین شد. 

      در هشتمین دوره این رقابت بین‌المللی که عکاسانی از سراسر جهان در آن شرکت کرده بودند مجموعه عکسی از رضا گلچین با موضوع بازار سنتی رشت در بخش موضوعی «سنت‌های کار و زندگی» مورد پذیرش هیات داوران قرار گرفت و نهایتا موفق به کسب یکی از جوایز عکاسی مستند هیات داوران در این بخش شد. 

      مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه عکس‌های برگزیدهٔ این دوسالانهٔ بین‌المللی عکس مستند، که هر دوره توسط انجمن عکاسان فولکلور چین و با حمایت سازمان یونسکو در چین برگزار می‌شود، چندی پیش در شهر پکن برپا شد و رضا گلچین که تنها عکاس ایرانی برگزیده در این دوره از دوسالانه بود به دعوت برگزارکنندگان به چین سفر کرد و جایزهٔ خود شامل تندیس دوسالانه و لوح تقدیر جایزه را شخصا دریافت کرد. 
 
     همچنین در میان فهرست برگزیدگان و راه‌یافتگان به نمایشگاه این دوره سعید فرجی با مجموعه عکسی در مورد کودکان سومالی یکی از کاندیداهای دریافت جایزه بود و نیز در بخش موضوعی «پرتره و سنت‌ها» صابر قاضی با مجموعه عکس چهل‌منبران خرم‌آباد و سیده مریم موسوی با مجموعه عکس زندگی سنتی عشایر، در بخش موضوعی «سنت‌های کار و زندگی» رضا گلچین با مجموع ماهیگری در دریای خزر، حامد مهرآوران با مجموعه عکس آبگرم گاومیش‌گلی، وحید قاسمی زرنوشه با مجموعه‌ای درباره بازارهای سنتی فروش پرندگان و احسان کمالی با مجموعه‌ای درباره اسب‌های ترکمن، در بخش موضوعی «آموزش، تفریح، ورزش و فنون» علیرضا وحید با مجموعه عکسی درباره حمام‌های سنتی ایران، در بخش موضوعی «مراسم سنتی و مذهبی» هم جلال شمس آذران با مجموعه پیرشالیار و حامد نظری با مجموعه‌ای درباره عاشیق‌های آذری دیگر عکاسان راه یافته به نمایشگاه این دوره بودند. 

     گفتنی‌ست سلیمان محمودی دوبار در هفتمین دوره و پنجمین دوره، فرزین شادمهر در پنجمین دوره و کاوه بغدادچی در ششمین دوره همین دوسالانه برنده جوایزی از سوی هیات داوران بوده‌اند.

     این مسابقه با هدف ثبت آداب سنتی و احیای خرده فرهنگ‌های بومی جوامع انسانی سراسر جهان با ‏استفاده از عکس و توجه جهانی به مطالعه، شناسایی، نجات و حفظ میراث فرهنگی در چند بخش موضوعی برگزار می‌شود و تنها مجموعه عکس‌ مستند می‌پذیرد. برخی از مجموعه عکس‌های برگزیده تمامی بخش‌های ادوار گذشته این دوسالانه را می‌توانید اینجا ببینید.