کتاب «زیبایی‌شناسی عکاسی» نوشتهٔ استیفن بال با ترجمهٔ دکتر محمدرضا شریف‌زاده توسط انتشارات علمی به چاپ رسید. 

   علاقه‌مندان می‌توانند چاپ اول این کتاب را که در ۴۳۶ صفحه و به قیمت ۳۹۵۰۰ تومان وارد بازار نشر شده است، از «فروشگاه آنلاین کتاب عکاسی» خریداری کرده و در سراسر کشور تحویل بگیرند. 

   این کتاب که در سال ۲۰۱۰ توسط انتشارات فیدون چاپ شده است در همان سال به فارسی برگردانده شد ولی سرانجام امسال موفق به کسب مجوزهای لازم برای نشر شد و از مهر ۹۳ در سراسر ایران توسط انتشارات علمی راهی بازار شده است. 

   دکتر محمدرضا شریف‌زاده عضو هیات علمی دانشگاه، پژوهشگر و عکاس پیش از این ده‌ها مقاله پیرامون عکاسی معاصر در نشریات داخلی و خارجی داشته و به عنوان عکاس و پژوهشگر با بسیاری از مراکز علمی و فرهنگی هنری همکاری داشته است. 

   استیفن بال، نویسندهٔ کتاب، در پیشگفتار آورده است: «این کتاب، دربارهٔ عکاسی در زمانهٔ کنونی و چگونگی پیوند آن با گذشته است. هدف این کتاب آن است که راهنمایی جامع و قابل فهمی دربارهٔ این موضوع در قرن بیست و یکم در اختیارمان قرار دهد. عکاسی، موضوعی جذاب، ولی گاهی پیچیده و بغرنج است و از همین رو مطالعهٔ عکاسی می‌تواند متضمن انگاره‌هایی با فهمی دشوار باشد. این انگاره‌ها در این کتاب به نحوی قابل فهم، با تکیه بر واژگانی کلیدی و به یاری نمونه عکس‌هایی مورد تحلیل قرار خواهند گرفت. قصد این کتاب توضیح و نه تشویش ذهن است.» 

   مترجم هم در مقدمهٔ کتاب چنین آورده است: «همواره به عنوان یک هنرمند و یک مدرس دانشگاه در جستجوی کتابی بوده ام که علاوه بر طرح مطالبی جدید، پاسخگوی بسیاری از سئوالات معاصر پیرامون هنر عکاسی باشدو پیوند و آشتی میان هنرمندان هنرهای تجسمی و بویژه عکاسان و تئوری‌های معاصر هنر (عکاسی) برقرار نماید. که البته به محض آشنایی با این کتاب بسیاری از مفاهیم و پرسش‌های ذهنی جامعه هنری را در آن یافتم که در کمال جذابیت، علمی و جهانی نیز بود. 

   در واقع درگیری‌های روزانهٔ من با کتاب سبب پیدایش متن پیش روی شما شد. مطالب پیش رو نمونه‌ای جدید است از آنچه که عکاسی در حال شکل پذیرفتن از آن و شکل‌دهی به تاریخ هنرها است. عکاسی که امروزه به خوبی توانسته است فضایی وسیعتر از آنچه پیشینیان تجربه کرده‌اند را درون دایره هنرهای تجسمی برای خویش باز نماید و با جسارت به تولید آثار هنری دست بزند….»