یازدهمین برنامه از نشست‌های کتاب‌فروشی «هنوز» با بزرگداشت ایرج کریمی روز سه‌شنبه ۲۱ مهر ۹۴ برگزار می‌شود.

  به گزارش روابط عمومی کتاب‌فروشی نشر «هنوز»، در این مراسم فواد نظیری، بابک حمیدیان، مجید برزگر، فریبا کامران و مجید گرجیان درباره این کارگردان و منتقد فقید سینما سخن خواهند گفت.
 
 ایرج کریمی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و منتقد سینما در سال ۱۳۳۲ در تهران متولد شد و ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ درگذشت. کریمی اگر چه دانش‌آموخته مهندسی مکانیک از دانشگاه امیرکبیر بود ولی اشتغال در این رشته را به خاطر علاقه به سینما رها کرد.  پیش از آن‌که منتقد فیلم شود در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌عنوان کارشناس سینمایی کار کرد و در این کانون چند فیلم کوتاه نیز ساخت. پس از آن سال‌ها در مجله فیلم نقد می‌نوشت و سهم بسزایی در پیشرفت عرصه نقد سینمایی داشت، او هم‌چنین چندین کتاب‌های سینمایی را نیز به فارسی ترجمه کرد.
 
  ایرج کریمی در تلویزیون با فیلم بلند آهنگ پنهان به عنوان کارگردان در سال ۱۳۷۰ آغاز به کار کرد. در سال ۱۳۶۹ فیلمنامه‌نویسی سفر جادویی ساخته ابوالحسن داوودی و در ۱۳۷۰، فیلمنامه‌نویسی بهترین بابای دنیا به کارگردانی داریوش فرهنگ را بر عهده گرفت.
 
 شروع کار سینمایی او فیلم «از کنار هم می‌گذریم» به عنوان کارگردان در سال ۱۳۷۹ بود. «چند تار مو» را در ۱۳۸۲ بر اساس فیلم‌نامه‌ای از خودش کارگردانی کرد و فیلم «باغ‌های کندلوس» را در سال ۱۳۸۳ با بازی محمدرضا فروتن ساخت. در سال ۱۳۸۵ «نسل جادویی» را کارگردانی کرد که سال‌ها در انتظار پروانه نمایش به‌سر برد و سرانجام بدون فرصتی برای اکران عمومی، در شبکه نمایش خانگی توزیع شد.

   پس از این فیلم به مدت چندین سال امکان و فرصت ساخت فیلم جدیدی را پیدا نکرد و تلاش‌هایش در این راه با بن‌بست روبرو شد، تا این که در سال ۱۳۹۳ و پس از ۸ سال، فیلم «نیمرخ‌ها» را کارگردانی کرد. کتاب‌فروشی «هنوز» در خیابان کریم‌خان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۳۴ قرار دارد.