مروری بر سینمای پدرو کاستا در بخش یک فیلم ساز یک نگاه، از روز شنبه ۲۶دی ساعت ۱۷، با نمایش فیلم خون محصول سال ۱۹۸۹با همکاری مجله فرهنگ امروز در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران آغاز می‌شود.
 

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ مروری بر سینمای پدرو کاستا در بخش «یک فیلم ساز یک نگاه» با نمایش فیلم «خون» محصول سال ۱۹۸۹به مدت ۹۴ دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی از روز شنبه ۲۶ دی ماه ساعت ۱۷، در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران آغاز می‌شود. 


در بخش یک فیلم ساز یک نگاه (مروری بر سینمای پدرو کاستا)، فیلم‌های «خون»، «خانه‌ای از گدازه»، «استخوان‌ها»، «در اتاق واندا» و «جوانی با شکوه» از این کارگردان پرتغالی در روز‌های شنبه و پنجشنبه هر هفته تا ۱۰ بهمن ماه به نمایش در می‌آید. 


 پدرو کاستا فیلمساز مولف و تحسین‌ شدهٔ پرتغالی بعد از اتمام تحصیلاتش در مدرسهٔ فیلم لیسبون و مدتی فعالیت به عنوان دستیار کارگردان و ساختن فیلمی کوتاه برای تلویزیون ملی، اولین فیلم بلند خود یعنی «خون» (۱۹۸۹) را در سی سالگی جلوی دوربین می‌برد. «خون» با سرمایهٔ موسسهٔ دولتی فیلم پرتغال و به کمک بخش خصوصی در عرض کمتر از ۵ هفته با عوامل و بازیگران جوانی که اکثراً اولین تجربهٔ خود را در عرصهٔ فیلم بلند پشت سر می‌گذاشتند، ساخته شد. «خون» بازنمای فضای درونی شدهٔ انقلاب از سرگذراندهٔ می‌خک در پرتغال است، بازنمودی که خود را به شکل رؤیاگون در این فیلم نشان می‌دهد.


در مجموع «خون» به عنوان نخستین اثر سینمایی کاستا نشان‌دهندهٔ این امر است که حتی در ساحت داستان و خیال‌پردازی‌های مرسوم سینمایی نیز، روح کاوشگر کارگردان با روح بازیگران و شخصیت‌های داستانی‌اش چنان پیوند عمیقی ایجاد می‌کند که نمایان‌کننده تصویر کلیتری از جهان پرتغالی در برهه‌ها‌ی گوناگون است. 


یادآوری می‌شود؛ علاقه مندان می‌توانندجهت استفاده از برنامه‌های نمایش فیلم، به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۹۵۱۹۶۵ تماس حاصل کنند