هفت عضو هیأت رئیسه و دو بازرس انجمن عکاسان ایران چهارشنبه ۱۸ فروردین ۹۴ در رای‫گیری نوبت دوم سومین مجمع عمومی این نهاد، در نتیجه غیاب اکثریت اعضا، با آرایی پایین برای یک دوره سه ساله انتخاب شدند. 

   به گزارش روابط عمومی انجمن عکاسان ایران، اعضای حاضر در این جلسه در خانه هنرمندان ایران رای خود را به صندوق انداختند که پس از شمارش آرا مسعود زنده‫روح‫ کرمانی با ۸۰ رای، سیف‌الله صمدیان با ۶۴ رای، محمدمهدی رحیمیان با ۵۷ رای، حسن غفاری با ۵۶ رای، فرزاد هاشمی با ۵۴ رای، ابراهیم صافی با ۴۶ رای، افشین شاهرودی با ۴۶ رای به عنوان اعضای اصلی، مجید ناگهی، سعید دستوری و عباس میرهاشمی به عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره و همچنین کمال‌الدین شاهرخ به عنوان بازرس اصلی و بابک برزویه به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند. 

  گفتنی‌ست؛ طبق اطلاعات موجود در اخبار ارسالی قبلی، انجمن عکاسان ایران حدود ۱۱۲۰ عضو دارد ولی در تازه‌ترین خبر ارسالی روابط عمومی این انجمن هیچ اشاره‌ای به تعداد حاضران در نوبت دوم سومین مجمع عمومی، که روز ۱۸ فروردین ۹۵ برپا و منجر به انتخاب هیات مدیره و بازرس جدید با آرای پایین شد، نشده است.


    طبق نظر نماینده وزارت کشور، رای وکالتی در رای‌گیری مذکور مورد قبول واقع نشد و این نماینده با حضور روی سن تاکید کرد: «در خصوص رای وکالتی به دلیل برخی اعتراض‌هایی که در برخی مجامع، صورت گرفته و جابه‌جایی‌هایی در رای‌گیری انجام شده است، تصمیم گرفته شد که رای وکالتی مورد قبول واقع نشود منتهی اگر افراد وکالتنامه رسمی داشته باشند و به دبیرخانه اعلام کرده باشد، این موضوع قابل اغماض است اما فکر می‌کنم این موضوع قبلا در این انجمن پیش‌بینی نشده و بنابراین حق رای فقط با کسانی است که در این جلسه حضور دارند.»

  انجمن عکاسان ایران به موجب ماده ۱۰ اساسنامه خود، ۲۱ اسفندماه ۹۴ اقدام به برگزاری مجمع عمومی عادی ‫در همین مکان کرد ولی به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضای مجمع (۵۶۱ نفر)، نوبت دوم مجمع عمومی خود را چهارشنبه ۱۸ فروردین ۹۵ از ساعت ۱۰ تا ۱۳ در خانه هنرمندان برگزار کرد.

   در این جلسه روسای سنی شامل اسماعیل عباسی، شهاب‌الدین عادل، مرتضی پورصمدی، افشین بختیار و علی کاوه بودند که علی کاوه به عنوان رئیس، شهاب‌الدین عادل به عنوان منشی و اسماعیل عباسی و مرتضی پورصمد به عنوان دو ناظر این برنامه انتخاب شدند.


   مسعود زنده‌روح کرمانی، رئیس هیأت مدیره انجمن عکاسان ایران، ضمن تشکر از دو نماینده وزارت کشور برای حضور در این مراسم گفت: «برای برنامه‌ریزی و دستیابی به اهداف دوازده‌گانه انجمن حول محورهای گسترش هنر عکاسی و بالا بردن سطح هنری، علمی، فرهنگی، آموزشی و کاربردی عکاسی در سطح ملی، ایجاد ارتباط و تفاهم و مشارکت با مراجع هنری، حمایت و هدایت از حقوق معنوی و مادی عکاسان، همچنین حمایت‌های صنفی نسبت به اعضا و ایجاد بسترهای محتوایی برای آنان باید اقدامات لازم درنظر گرفته می‌شد.»

  او در ادامه به صورت خلاصه حمایت‌های صنفی نسبت به اعضا را شامل مباحث عکاسی در سطح شهرها، رفع مشکلات بیمه اعضا، امکان جذب سرمایه برای اجرای پروژه‌های عکاسی اعضا، حمایت و هدایت حقوقی اعضا، ایجاد بسترهایی برای عضویت عکاسان در انجمن و بسترهای محتوایی برای اعضا شامل ایجاد بسترهای آموزشی، امکان نمایش آثار اعضا، بسترهایی برای آشنایی اعضا با مفاهیم جدید عکاسی، امکان بهره‌بری اعضای شهرستانی از برنامه‌های انجمن و گسترش برنامه‌های انجمن به شهرستان‌ها را ذکر کرد.


   او همچنین در مورد دیگر حمایت‌های صنفی نسبت به اعضا گفت: «در زمینه امکان عکاسی در سطح شهر کمیته روابط عمومی چندین جلسه با نیروی انتظامی و ناجی هنر برای سهولت بیشتر عکاسی در سطح شهرها داشتیم و حتی در یکی از برنامه‌های محتوایی خود در سال ۹۴ مبنا و شعار ۱۰ روز با عکاسان ایران در این مورد انتخاب شد. در زمینه رفع مشکلات بیمه اعضا با پیگیری کمیته رفاهی در سال ۹۳ تفاهم نامه‌ای  با صندوق اعتباری هنر به امضا رسید و از طریق انجمن تاکنون ۱۴۸ نفر از اعضای انجمن عکاسان و سه انجمن تخصصی عکاسی دیگر بیمه شده‫اند.»
 
  زنده‌روح کرمانی افزود: « امکان جذب سرمایه اولیه برای اجرای پروژه‌های عکاسی در کمیته رفاهی طرحی در حال تدوین است که با شناسایی و تأیید طرح توسط کمیته راهبردی انجمن عکاسان ایران و همکاری صندوق اعتباری هنر، سرمایه‌گذارانی از بخش خصوصی، نیمه دولتی و دولتی برای اجرای پروژه و چاپ کتاب برای هنرمند عکاس امکان مالی را فراهم سازند. در بخش حمایت و هدایت حقوقی از عکاسان و اعضا در طی سه سال گذشته تعداد ۲۵ مورد شکایت یا ادعای خسارت از سوی شاکیان به کمیته حقوقی انجمن ارجاع که اکثرا به تفاهم رسیده اما در سال جاری ۲ پرونده در حال بررسی است که احتمال رسیدگی مقامات قضایی در این خصوص وجود دارد. از سال ۹۲ تاکنون در شش مقطع زمانی توسط کمیته عضویت انجمن تعداد ۴۶۸ نفر عکاس به اعضای انجمن اضافه شده‌اند.»

  وی سپس به دیگر موارد انجام شده در بخش ایجاد بسترهای محتوایی برای اعضا اشاره کرد: «از سال ۱۳۹۰ هیأت مدیره انجمن عکاسان ایران به دنبال راهکار محتوایی برای اعضا و همچنین جامعه عکاسی ایران بود و از آنجا که دوسالانه عکاسی در برنامه‌های اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گنجانده شده بود و انجمن و اداره کل هنرهای تجسمی به توافقی نرسیده بودند، انجمن عکاسان ایران دست به برنامه‌ریزی یک ابتکار جدید و برنامه ای مستقل به نام ۱۰ روز با عکاسان ایران زد و اولین دوره آن را در سال ۹۱ قبل از به رسمیت رسیدن از سوی وزارت کشور به اجرا در آورد که مورد توجه علاقه‌مندان و عکاسان قرار گرفت. این برنامه در سال‌های بعد جزو برنامه‌های روتین انجمن قرارگرفت و تاکنون ۴ دوره آن برگزار شده است. هدف از این برنامه ایجاد بسترهای فرهنگی، هنری، آموزشی و ارتباط عکاسان و اعضا با یکدیگر است. نمایشگاه دوره اول این برنامه در شهرستان بیرجند به نمایش درآمد و از دوره سوم به دلیل گستردگی ژانرهای عکاسی و نیاز به آشنایی بیشتر جامعه با عکاسان و ایده‌های گوناگون آنان ۱۰ روز با عکاسان با همکاری ۶ انجمن تخصصی عکاسی برگزار که طبعا برنامه‌های آن نیز گسترش یافت. همچنین با هماهنگی و همکاری انجمن با سایر بخش های خصوصی و دولتی توانست در سال ۹۳ سیزدهمین دوسالانه عکس ایران و اولین سمینار آموزشی عکاسی تبلیغاتی و حیات وحش را برگزار کند.» او در ادامه روند برگزاری دوره‌های مختلف ۱۰ روز با عکاسان را تشریح کرد.
 
   سپس سعید دستوری گزارش از وضعیت خزانه انجمن عکاسان را ارائه کرد. همچنین یکی از اعضای انجمن عکاسان ایران، پارسا ستوده‌نیا که از یک سال گذشته مسئولیت راه‌اندازی سایت جدید انجمن را برعهده گرفته، در مورد وضعیت این سایت توضیح داد.