انیمیشن‌های چهارگانه آموزشی «چرا و چطور» و ۶ انیمیشن دیگر از فرشید مثقالی در هفته فیلم‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، روز پنجشنبه ۳ تیرماه از ساعت ۱۷ در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید.

   در چهارمین روز از نمایش منتخبی از فیلم‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انیمیشن‌های «یک قطره خون، یک قطره نفت»(۱۳۵۹)، «چهارگانه آموزشی چراوچطور:میخ وپیچ، کبریت، لیوان وقلم»(۱۳۶۴)، «شهر خاکستری»(۱۳۵۱)، «آقای هیولا»(۱۳۴۹)، «دو باره نگاه کن»(۱۳۵۳)، «کرم خیلی خیلی خوب»(۱۳۵۲) و «پسر و ساز و پرنده»(۱۳۵۰) از «فرشید مثقالی» نمایش داده خواهد‌شد.

   فرشید مثقالی، نقاش، گرافیست و انیماتور، متولد ۱۳ تیر ۱۳۲۲ در اصفهان است. وی پس از گذراندن دوره متوسطه به تهران نقل مکان کرده و در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول به تحصیل می‌شود. او همزمان با تحصیل، فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در زمینه تصویرسازی برای مجلات آغاز می‌کند و طی سال‌های بعد، آثار مطرحی چون«کره اسب سیاه»و«خروس زری، پیرهن پری» را به نمایش می‌گذارد. سپس به عضویت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در آمده و به تصویرسازی آثاری ارزشمندی چون «عمو نوروز»، «ماهی سیاه کوچولو»، «جمشیدشاه»، «پسرک چشم آبی»، «آرش کمانگیر» و«افسانه آفرینش در ایران» می‌پردازد، آثاری که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک«بولونیا» و دوسالانه تصویرگری «براتیسلاوا» در چکسلواکی درخشیدند و در سال۱۹۷۴ مهمترین افتخارش را به عنوان اولین و تنها ایرانی دارنده جایزه ارزنده «هانس کریستین اندرسون» به ارمغان آورد.

   علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه‌های نمایش فیلم‌های کانون به صورت رایگان و آزاد، تا ۱۰ تیرماه (به جز جمعه ۴ تیر و دوشنبه ۷ تیر ۹۵) به سالن «سینما تک» موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۹۵۱۹۶۵ تماس حاصل کنند.