«جان موریس» [John G. Morris] از چهر‌ه‌های سر‌شناس و نامدار تاریخ فتوژورنالیسم در تاریخ ۲۸ جولای ۲۰۱۷ در پاریس و در صد سالگی درگذشت.

   جان موریس در سال ۱۹۱۶ در نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. وی نویسنده، روزنامه‌نگار و دبیر عکس نشریات مختلفی بود و با صد‌ها عکاس کار کرده بود. موریس در خلال جنگ جهانی دوم دبیر عکس هفته نامه لایف بود و در آنجا عکس‌های تاریخی رابرت کاپا را مورد بررسی قرار می‌داد.

   پس از جنگ، در نشریات دیگری نظیر لیدیز هوم ژورنال، مگنوم، واشینگتون پست، نشنال جئوگرافیک و نیویورک تایمز مشغول بکار می‌شود.

​   موریس در انتشار عکس معروف ادی آدامز (اعدام یک اسیر ویت‌کنگی توسط سرتیپ نگوک لوآن در خلال جنگ ویتنام که ادی آدامز به خاطر آن برنده جایزه پولیتزر و جایزه وُرلدپرس شد) بروی صفحه اول نیویورک تایمز نقش مهمی ایفا می‌کند و سال‌ها بعد عکس معروف نیک اوت (دختر ۹ ساله‌ای که عریان بعد از بمب باران جنوب ویتنام با بمب‌های ناپالم در حین جنگ ویتنام به سوی دوربین می‌دود) را گزینش می‌کند.

   دغدغه اصلی جان موریس تلاش برای ایجاد صلح بود. از وی کتاب‌های متعددی به جای مانده است و در طول دوران فعالیتش جوایز بسیاری دریافت می‌کند.