کارگاه تخصصی «درک عکاسی، نقد و تولید عکس» در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور زانیار بلوری توسط کانون عکس انجمن سینمای جوان اصفهان برگزار می‌شود.

   جلسه نخست این کارگاه با عنوان «چیستی عکاسی و خوانش عکس» به پرسشِ "عکاسی چیست؟" و "چگونگی خوانش عکس‌ها" اختصاص دارد و جلسه دوم با عنوان «کاربست ویژگی‌های عکاسانه در تولید عکس» به "چگونگی دیدن و ثبت در فرایند عکاسی" می‌پردازد که در توضیح این دو آمده:

   بدون شک تفاوت کاربر معمولی دوربین با هنرمندی که از دوربین استفاده می‌کند، رسیدن به درکی درست از رسانه‌ی مورد استفاده و خوانش عمیق و همه جانبه‌ی عکس‌ها است؛ ضرورتی مهم و اجتناب‌ناپذیر برای هر عکاس – هنرمند. همچنین تفاوت یک عکاس هنرمند با کاربر عادی دوربین، رسیدن به دستورالعملی عکاسانه در راه تولید عکس است. چگونگی انتخاب موضوع، قاب بندی، زاویه دید و … تکنیک‌ها و ویژگی‌هایی است که عکاس با کاربست درست آن‌ها می‌تواند در راه تولید اثری عکاسانه، به بهترین شکل عمل کند.

   سه ساعت نخست جلسات به مباحث کارگاه اختصاص دارد که به صورت عمومی برگزار خواهد شد و یک ساعت آخر هر جلسه، به شکل خصوصی به نقد و بررسی تعدادی از پروژه‌های شرکت‌کنندگان و پاسخگویی به پرسش‌های احتمالی آنها اختصاص دارد.

   مدرس کارگاه زانیار بلوری دارای مدرک کارشناسی عکاسی از دانشگاه هنر تهران و کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه تهران است. ترجمه‌ و ویراستاری کتاب‌های عکاسی و انتشار بیش از ده‌ها مقاله، ترجمه و نقد، در مجلات تخصصی عکاسی حاصل فعالیت‌های او در سال‌های اخیر بوده است. همچنین علاوه بر سابقه‌ی تدریس در کلاس‌های آزاد دانشگاه تهران و دانشگاه هنر، مرکز مطالعات رسانه، دانشگاه سوره، دانشکده خبر و … او هم اکنون به تدریس دوره‌های «عکاسی مقدماتی» و «نقد عکس» در آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای مشغول است.

زمان :
عصر پنجشنبه ۲۷/ ۲ /۹۷   – ساعت ۱۶ الی ۲۰
صبح جمعه ۲۸/ ۲/ ۹۷  – ساعت ۹:۳۰ الی ۱۳:۳۰
 


مکان:
سینما تِک مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان


علاقه‌مندان به ثبت نام در این کارگاه بایستی عدد ۱ را به شماره ۰۹۱۳۳۰۲۰۱۳۰ پیامک نمایند. به علت ظرفیت محدود کارگاه اولویت با کسانی است که زودتر ثبت‌نام کنند.