هوشنگ گلشیری – از عکس‎های کتاب سایه‌ها و یاد‎ها – عکاس: کاوه کاظمی

همزمان با انتشار کتاب «سایه‌ها و یادها» عصر جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ از ساعت ۱۷ تا ۲۰ مراسم رونمایی و امضا کتاب با حضور کاوه کاظمی در شهر کتاب آرین واقع در بلوار میرداماد، برج آرین برگزار خواهد شد.

این کتاب حاوی ۶۱ عکس از چهره‌های برجسته ادب و هنر ایران است که توسط نشر نظر در ذیل مجموعه‌ی عکس معاصر ایران منتشر شده است.

تصویر جلد کتاب سایه‎ها و یادها – بانو سیمین دانشور – عکاس: کاوه کاظمی

در کتاب تصاویری از عباس کیارستمی، آیدین آغداشلو، داریوش شایگان، محمدرضا شفیعی کدکنی و سایر چهره‌های فرهنگی و هنری ارائه می‌شود.

در مقدمه کتاب آمده است:
«درست به خاطر ندارم نخستین عکس را از چه کسی گرفتم، اما تقریباً همه با گشاده‌رویی مرا می‌پذیرفتند. جالب است که نویسندگان و محققانی که سن و سال بیشتری داشتند در برخورد تواضع بیشتری از خود نشان می‌دادند تا جوان‌ترها. گاهی متعجب بودند که چطور با انگیزه‌ی شخصی و بدون حمایت از مرکز و نهادی این کار را آغاز کرده‌ام.
بسیاری از این عکس‌ها خود قصه‌ای دارند. عکاسی از احمد شاملو در روزی بود که او آماده اسباب کشی از خانه‌اش در خیابان مقصودبیک به محلی دیگر شده بود. عکاسی از باستانی پاریزی در روزی بود که احوال خوشی نداشت و با لباس راحتی در منزل حاضر شد. بعد از چند فریم عکس، از او خواستم لباس رسمی‌تری بر تن کند و او پذیرفت … .تصاویر این مجموعه شماری از چهره‌های ادب و هنر ایران را نشان می‌دهند. قطعاً چهره‌های بسیار دیگری در آن زمان بوده‌اند که فرصت عکاسی از آنها فراهم نشد یا تصویر مطلوبی بعد از عکاسی از ایشان به دست نیامد.»

کاوه کاظمی در ۲۵ مهرماه ۱۳۳۱ در تهران به دنیا آمد. در چهار دهه ی گذشته، کاظمی به‌عنوان عکاس خبری آزاد با رسانه‌های بین‌المللی بزرگ جهان همکاری کرده. تصاویر او خصوصاً در روزنامه‎های نیوزویک، نیویورک‌تایمز، اشترن، اشپیگل، پاری مَچ، اکسپرس، مجله ی فیگارو، و جئو منتشر شده‎اند. عکس «سرباز گریان» که در روزهای نخستین جنگ ایران و عراق گرفته‌شده است، معروفیت جهانی پیدا کرد و جزو آثار کلاسیک جنگ به شمار می‎رود.
او با سفر به کشورهای مختلف مانند ایرلند شمالی، لبنان، نیکاراگوئه، کوبا، یوگسلاوی، افغانستان، اندونزی، سوریه، قبرس، آذربایجان و عراق (در زمان جنگ خلیج‌فارس) دامنه عکاسی خود را توسعه داده و اکنون در زادگاهش ایران زندگی می‎کند و همچنان به‌کار و عکاسی در منطقه مشغول است.
پوشش خبری آغاز درگیری‌ها در سوریه در سال ۱۳۹۱، جنگ برای تصرف موصل در پاییز ۱۳۹۵ و حضور در بین شبه‌نظامیان فارک کلمبیا پس از قرارداد صلح در دی‌ماه ۱۳۹۵، جزو آخرین گزارش‌های برون‌مرزی کاظمی هست. تصاویر کاظمی از انقلاب ایران و دیگر کشورهای جهان تا به امروز، در سایت اینترنتی آژانس عکس گِتی قرار گرفته‌اند.

کاوه کاظمی پیش از این، نمایشگاه «قشقایی» را در خرداد ۱۳۸۵ در گالری اعتماد و نمایشگاه «زرتشتیان» را در آبان ۱۳۹۰ در گالری شش برگزار کرد. نمایشگاه عکس «انقلابیون» اردیبهشت ۱۳۹۶ در گالری آران همزمان با رونمایی کتاب  برگزار شد.

برای سفارش آنلاین کاتالوگ «زرتشتیان ایران» و کتاب‎های «انقلابیون» و «سایه‌ها و یادها» به فروشگاه آنلاین کتاب عکاسی مراجعه کنید.