نمایشگاهی از عکس‌های هنرمند آوانگارد شناخته‌شده‌ی روسی الکساندر رودچنکو از کلکسیون مؤسسه‌ی استیل‌آرت زیر عنوان «الکساندر رودچنکو: کلکسیون مؤسسه‌ی استیل‌آرت» (Alexander Rodchenko: Still Art Foundation Collection) در مرکز عکاسی برادران لومیر در مسکو روسیه از ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ (۴ بهمن ۱۳۹۸) گشایش می‌یابد.

این نمایشگاه مشتمل است بر عکس‌های رودچنکو در سال‌های مختلف، از نخستین تجارب عکاسی‌اش در دهه‌ی ۱۹۲۰ تا اواخر دهه‌ی ۱۹۳۰. پرتره‌های دوستان رودچنکو—هنرمندان، معماران، شعرا، نویسندگان، فیلمسازان، کارکنان مجلات—و اعضاء خانواده‌اش—از جمله مادر، همسر و دخترش—و موضوعات معماری و گزارش‌های عکسی رودچنکو در این نمایشگاه به نمایش در خواهند آمد.

الکساندر میخایلویچ رودچنکو (۱۸۹۱ – ۱۹۵۶) از آوانگاردهای پیشگام روسیه است که در حوزه‌ی نقاشی، پیکرتراشی، کتاب، پوستر و طراحی تئاتر نوآوری‌هایی داشته است. او در سال ۱۹۲۴ عکاسی را آغاز کرد. رویکرد تجربی او به عکاسی برای همیشه تاریخ عکاسی را تغییر داد و نه‌تنها بر هم‌عصرانش تأثیر گذاشت که همچنین راه را برای توسعه‌ی عکاسی برای دهه‌ها هموار کرد.

رودچنکو با تکنیک‌هایی مثل عکاسی از زوایای نامتعارف (از بالابه‌پایین یا از پایین‌به‌بالا)، که فوراً به «رودچنکووسکی» معروف شد، ترکیب‌بندی‌های مورب، تعریف پویایی و ریتم در عکس، عکس‌های نمای نزدیک (کلوزآپ)، نوردهی دوگانه و کاربرد کنتراست در عکاسی سیاه‌وسفید، کوشید تا به‌قول اُسیپ بریک یک چیز آشنا را به «ساختاری که انگار تا کنون هیچ‌گاه دیده نشده» تبدیل کند، نگاه متعارف افراد به جهان را تغییر داده و امکانات «دیدن چیزها» را بگسترد.

نمایشگاه عکس‌های الکساندر رودچنکو در روسیه، مسکو تا ۵ آوریل ۲۰۲۰ (۱۷ فروردین ۱۳۹۹) برقرار است.

نقشه‌ی گالری