نیوشا توکلیان. آیدا افشار، طراح لباس ۳۳ ساله. او که هر سال نوروز لباس‌هایش را تا این موقع می‌فروخت، امسال به‌خاطر شیوع ویروس کرونا فروش خیلی کمی داشته.

وبسایت نشنال جئوگرافیک به‌تازگی مقاله‌ای از عکاس ایرانی نیوشا توکلیان منتشر کرده است. او در این مقاله از تجارب شخصی و وضعیت ایرانیان در این بحران می‌گوید.

توکلیان بحران حال حاضر را با آنچه در سال پیش گذشت، مقایسه کرده و نوشته است: «سال گذشته به‌خودی خود فاجعه‌بار بود. مثل الآن با ویروس کرونا، زندگی مرا مجبور به توقف و رها کردن همه چیز کرد، به‌شکلی که هیچ‌گاه نمی‌توانستم تصور کنم.»

او در این دوران با رخدادهای ناگواری مواجه شد. از جمله، مرگ پدرش و پس از آن باطل شدن «بی‌دلیل» مجوز کارش در ایران، مرگ خدمتکار خانه‌شان در اثر تصادف و ابتلا برادرش به سرطان.

دوربین‌هایم خاک گرفتند

نیوشا توکلیان درباره‌ی تجربه‌اش در این دوران نوشته است: «دوربین‌هایم خاک گرفتند. برای اولین بار بعد از شانزده سالگی، عکس نمی‌گرفتم. […] این وضع اضطراری سیکل بی‌پایان مأموریت‌ها و سفرهایم را قطع کرد. [و] به من فرصت داد زیبایی زندگی را ببینم و به جزئیات کوچک توجه کنم. از درختان پرشکوفه تا برق درون چشم‌های شوهرم. […] این وقفه‌ی سخت باعث شده احساس آزادی و شادی بیشتری داشته باشم، بیش از هر وقت دیگری.»

توکلیان پس از دریافت مجوزش از سه ماه پیش، کار عکاسی در تهران را از سر گرفته است. در اینجا تعدادی از عکس‌های او در این دوران را می‌بینیم.

نیوشا توکلیان. مادر عکاس در کنار پنجره‌ی اتاقش به شکوفه‌ی درخت باغچه نگاه می‌کند. توکلیان نوشته: «این او را حداقل برای لحظه‌ای خوشحال می‌کند.»
مادر عکاس در کنار پنجره‌ی اتاقش به شکوفه‌ی درخت باغچه نگاه می‌کند. توکلیان نوشته: «این او را حداقل برای لحظه‌ای خوشحال می‌کند.»

نیوشا توکلیان. تا پیش از شیوع ویروس کرونا، این رستوران محبوب همیشه پر از مشتری بود، اما حالا خالی است.
تا پیش از شیوع ویروس کرونا، این رستوران محبوب همیشه پر از مشتری بود، اما حالا خالی است.

نیوشا توکلیان. کارکنان تحویل کالای سوپرمارکت دیگر اجازه ندارند داخل آپارتمان بشوند. در عوض، دربان ساختمان کالاها را به آن دسته از سالمندانی که از ترس ویروس پایین نمی‌آیند، می‌رساند.
کارکنان تحویل کالای سوپرمارکت دیگر اجازه ندارند داخل آپارتمان بشوند. در عوض، دربان ساختمان کالاها را به آن دسته از سالمندانی که از ترس ویروس پایین نمی‌آیند، می‌رساند.

نیوشا توکلیان. این زمین بازی که معمولاً شلوغ است، خالی شده.
این زمین بازی که معمولاً شلوغ است، خالی شده.

نیوشا توکلیان. خواهر عکاس، که از ماندن در خانه خسته شده، با ماسک بیرون آمده تا با دوستانش بدمینتن بازی کند.
خواهر عکاس، که از ماندن در خانه خسته شده، با ماسک بیرون آمده تا با دوستانش بدمینتن بازی کند.

نیوشا توکلیان. از بالکنش در روزی مه‌آلود.
از بالکنش در روزی مه‌آلود.

نیوشا توکلیان. با همه‌گیری ویروس کرونا میلیون‌ها شهروند تهرانی درون خانه‌هاشان حبس شده‌اند. بیمارستان‌ها به‌قدری پر شده‌اند که حتی بیماران مبتلاشده به این ویروس به خانه‌هاشان فرستاده می‌شوند تا در آنجا ریکاوری شوند.
با همه‌گیری ویروس کرونا میلیون‌ها شهروند تهرانی درون خانه‌هاشان حبس شده‌اند. بیمارستان‌ها به‌قدری پر شده‌اند که حتی بیماران مبتلاشده به این ویروس به خانه‌هاشان فرستاده می‌شوند تا در آنجا ریکاوری شوند.

نیوشا توکلیان (متولد ۱۳۶۰، تهران) عکاسی خودآموخته است. او از نوجوانی در مطبوعات ایران کار کرده و از سال ۱۳۸۱ رویدادهای بین‌المللی را پوشش داده است. او تا کنون با نشریاتی مثل تایم، نیویورک‌تایمز، نشنال جئوگرافیک و فیگارو همکاری داشته است. توکلیان هم‌اکنون عضوی دائمی از آژانس عکس مگنوم است.

وبسایت نیوشا توکلیان

برای آشنایی بیشتر با این عکاس، رجوع کنید به:
گفتگو با نیوشا توکلیان پیرامون نمایشگاه «ایران؛ سال ۳۸»