یاسویوشی چیبا. Straight Voice. عکس سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۰

برندگان ۶۳مین دوره رقابت عکاسی ورلد پرس فتو از میان نزدیک به ۷۴ هزار عکس شرکت‌کننده از ۴۲۸۲ عکاس از ۱۲۵ کشور مشخص شدند.

این مسابقه از سال ۱۹۵۵ فرصتی را برای توجه به آثار عکاسان حرفه‌ای فراهم کرده است. در این رقابت هر سال عکس‌ها و فتواستوری‌هایی در حوزه‌ی عکاسی خبری (فتوژورنالیسم) انتخاب می‌شوند.   

برنده عکس سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۰

عکس سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۰ به عکسی با عنوان Straight Voice از عکاس ژاپنی یاسویوشی چیبا (Yasuyoshi Chiba) از خبرگزاری AFP تعلق گرفت. در این عکس، پسر جوانی را می‌بینیم که در میان نور تلفن‌های همراهِ تظاهرکنندگان طی خاموشی شهر خارطوم در سودان در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۹، در حال شعار دادن برای حکومتی مدنی است.

چیبا، برنده‌ی این رقابت، درباره‌ی این عکس گفته: «آنجا کاملاً تاریک بود. سپس، ناگهان مردم در میان تاریکی شروع کردند به دست زدن. مردم موبایل‌هایشان را بالا گرفتند تا پسر جوانی را در آن وسط روشن کنند. او با بداهه‌گویی شعر اعتراضی مشهوری را می‌خواند. میان نفس‌گیری‌هایش همه فریاد می‌زدند «thawra» که واژه‌ای انقلابی در زبان عربی است. حالت چهره‌ی او و صدایش مرا تحت تأثیر قرار می‌داد. به حدی که نمی‌توانستم بر او متمرکز شوم و عکسش را بگیرم.»

رومَن لوراندو. از مجموعه‌ی «برادر، پدیداری یک شورش»، فتواستوری سال ورلد پرس فتو 2020
رومَن لوراندو. از مجموعه‌ی «برادر، پدیداری یک شورش»، فتواستوری سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۰

رومَن لوراندو. از مجموعه‌ی «برادر، پدیداری یک شورش»، فتواستوری سال ورلد پرس فتو 2020
رومَن لوراندو. از مجموعه‌ی «برادر، پدیداری یک شورش»، فتواستوری سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۰

برنده فتواستوری سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۰

فتواستوری سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۰ به مجموعه‌عکسی با عنوان «برادر، پدیداری یک شورش» از عکاس فرانسوی رومَن لورانْدو (Romain Laurendeau) تعلق گرفت. در معرفی این مجموعه آمده است: «این مجموعه درباره‌ی پریشان‌حالی عمیق جوانان است. آنها با به چالش کشیدن حکومت، الهام‌بخش سایرین شدند تا به آنها بپیوندند و بزرگترین جنبش اعتراضی دهه‌های اخیر کشور الجزایر را رقم زدند.

جوانان بیش از نیمی از جمعیت الجزایر را تشکیل می‌دهند و بنا بر گزارش یونسکو ۷۲ درصد از مردم زیر ۳۰ سال در الجزایر بیکار هستند. لوراندو در این پروژه که طی پنج سال تهیه شده، با جوانان محله‌های طبقه‌ی کارگر و زندگی روزمره‌شان در شهر الجزیره همراه شده است.»

او درباره‌ی این مجموعه گفته است: «آنها جوان اما خسته از این وضعیت بودند. تنها چیزی که می‌خواستند این بود که مثل دیگران زندگی کنند.»

برای دیدن سایر عکس‌ها و نامزدهای این رقابت به وبسایت ورلد پرس فتو مراجعه کنید.