پژمان مولایی، رتبه اول بخش «عملیات امداد و نجات و کمک مردمی و خیرین» مسابقه عکاسی سیلاب ۹۷ و ۹۸

سومین دوره مسابقه عکس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به دبیری مهناز شفیعی با انتخاب ۱۳ اثر از سوی هیأت داوران به کار خود خاتمه داد.

مراسم پایانی و اعلام نفرات برتر مسابقه عکس سیلاب با حضور هنرمندان، عکاسان، اهالی رسانه به‌منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا، به‌صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدا حسن رضایی مدیرکل روابط عمومی بنیاد مسکن ضمن تأکید بر نقش هنرمندان برای حس همدلی و همراهی در آسیب‌های اجتماعی، اشاره کرد که به‌دلیل وضعیت شیوع بیماری کرونا علی‌رغم میل باطنی، مراسم پایانی را به‌صورت مجازی در اینستاگرام برگزار می‌کنیم.

در ادامه کلیپی از سه دوره قبل مسابقه پخش شد. مهناز شفیعی دبیر مسابقه عکس سیلاب ضمن ابراز تأسف از این که نتوانستند به‌صورت حضوری در خانه هنرمندان ایران، پذیرای هنرمندان باشند، گفت: هنر بیانی شیوا برای اثرگذاری و انتقال یک معنا و مفهوم است و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با  بهره­جستن از  این ویژگی هنر و  به مدد هنرمندان عکاس، با هدف مستندسازی خسارت‌های ناشی از سیل در سال‌های ۹۷ و ۹۸ درکشورمان و بازسازی سکونتگاه‌های آسیب‌دیده، فراخوان سومین دوره مسابقه عکس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را با حمایت و همراهی پژوهشکده سوانح طبیعی  و با محوریت «سیلاب ۹۷ و ۹۸» در دی ماه سال گذشته اعلام کرد. این دوره از  مسابقه با بهره‌گیری از تجارب دو دوره قبل و در دو بخش اصلی (تک‌عکس) و بخش ویژه (مجموعه‌عکس و عکس‌های مقایسه‌ای) برگزار شد و حدود ۱۷۸۲ اثر به دبیرخانه رسید که تعداد ۱۱۵ اثر در دو بخش مسابقه به نمایشگاه و کتاب راه پیدا کرد.

سجاد صفری دهکردی، رتبه اول بخش «وقوع سیلاب و خسارت‌های کالبدی و اقتصادی» مسابقه عکاسی سیلاب 97 و 98
سجاد صفری دهکردی، رتبه اول بخش «وقوع سیلاب و خسارت‌های کالبدی و اقتصادی» مسابقه عکاسی سیلاب ۹۷ و ۹۸

وی در پایان افزود: یکی از نتایج این مسابقه بهره بردن از توان هنری عکاسان برنده در پروژه‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. پس از مشخص شدن نتایج، برای عکاسی از پروژه‌های بنیاد مسکن از برندگان دعوت به همکاری شد. نتایج مسابقه برای ما این پیام را داشت که مسابقه باید به‌صورت دوره‌های منظم برگزار شود و با حمایت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دوره‌های آتی، با ایجاد دوره‌های کارگاهی در کنار برگزاری مسابقه می‌توان به رشد کیفی مسابقه کمک کرد.

درفشی معاون پشتیبانی و هماهنگی بنیاد مسکن اتقلاب اسلامی در ادامه‌ی اختتامیه آنلاین مسابقه عکس سیلاب افزود: یکی از وظایف عمده بنیاد مسکن علاوه‌ بر آنچه به عنوان کارهای عمرانی ادامه داد و دنبال می‌کند و مسئولیت آن را عهده‌دار است، موضوع بازسازی‌هاست. بنیاد از ابتدای تأسیس، کار خود را با عمران و آبادانی روستا شروع کرد، در دوران جنگ بازسازی مناطق جنگی را بر عهده گرفت و به‌دنبال آن، در حوادث مختلف کشور مسئولیت بازسازی‌ها را به عهده گرفت.

وی افزود: زلزله رودبار و بم از تلخ‌ترین حوادثی بودند که بازسازی پس از آن را بنیاد به عهده داشت. یکی از اتفاقات بسیار گسترده‌ای که با آن مواجه بودیم سیل سراسری بود که از شمال تا جنوب، سیل در پهنه‌ی کشور رخ داد و ما بازسازی این حادثه را بر عهده گرفتیم.

وی خاطر نشان کرد: کار دومی که ما به‌دنبال آن بودیم مستندسازی این کار بود و دوستان در مؤسسه تحریر کارگاه خیال این کار را با حضور عکاسان و هنرمندان کشور به انجام رساندند. ما به دنبال این بودیم که در تیرماه مراسمی را برای گرامی‌داشت و تشکر از همه عکاسانی که حضور داشتند داشته باشیم ولی به‌دلیل کرونا امکان‌پذیر نشد و من از تمام دوستانی که تلاش کردند و کسانی که این لحظات خاص را به تصویر کشیدند و تأثیرات ماندنی در یک لحظه از تاریخ را ثبت کردند، صمیمانه تشکر می‌کنم.

جواد روئین، رتبه اول بخش «نقش زنان و کودکان در فرآیند مدیریت بحران» مسابقه عکاسی سیلاب 97 و 98
جواد روئین، رتبه اول بخش «نقش زنان و کودکان در فرآیند مدیریت بحران» مسابقه عکاسی سیلاب ۹۷ و ۹۸

وی در پایان ضمن تشکر از بنیاد مسکن و پژوهشکده سوانح طبیعی که متولی برگزاری این مسابقه بودند، اذعان داشت: هیأت داوران تلاش زیادی برای انتخاب عکس‌ها داشت و ضمن تشکر از آنها، مجموعه‌ی این تلاش‌ها را در یک کتاب منتشر کردیم و امیدواریم کاری ماندگار باشد.

در ادامه، مراسم رونمایی از کتاب سومین مسابقه عکس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با محوریت سیلاب ۹۷-۹۸ توسط هادی درفشی  انجام شد. وی گفت: ضمن تشکر از کسانی که در تدوین، جمع‌آوری و چاپ کتاب تلاش کردند، و استمرار رویدادهایی این‌چنین می‌تواند بسیار اثربخش باشد و ثبت این تصاویر در زمان وقوع سوانح، برای ما یادآور تلاش مضاعف برای بازسازی و کمک به ساخت مسکن برای آسیب‌دیدگان باشد.

محمد خدادادی مترجم‌زاده عضو هیأت داوران این مسابقه، در بیانیه‌ی هیأت داوران اعلام کرد: گروه داوران با دقت بسیار زیادی عکس‌ها را بررسی کرد و ضمن ارزش نهادن به تلاش عکاسان هنرمند در شرایط دشوار بحران که بنا بر مسئولیت اجتماعی و احساس همدلی خویش، با تولید  تصاویر ارزشمند توانستند شور اجتماعی بی‌آفرینند و توجه مسئولین را برانگیزانند. اهمیت این مسأله، تنها به‌لحاظ ترکیب‌بندی، کادر و مسائل فنی نیست، اهمیت، سوژه عکاسی است. بنابراین ثبت این لحظات علاوه بر ماندگاری در حافظه تاریخی کشور، برای پیشگیری از رخدادهای آتی و ایجاد حساسیت در مسئولین را درپی خواهد داشت.

محمد حسین مهیمنی، رتبه اول بخش «ویژه عکس‌های مقایسه‌ای» مسابقه عکاسی سیلاب 97 و 98
محمد حسین مهیمنی، رتبه اول بخش «ویژه عکس‌های مقایسه‌ای» مسابقه عکاسی سیلاب ۹۷ و ۹۸

هیأت داوران از تعداد ۱۷۸۲ قطعه عکس ارسالی به دبیرخانه مسابقه، پس از ساعت‌ها بحث و تبادل نظر، تعداد ۱۱۵ اثر را برای بخش نمایشگاهی و تعداد ۱۳ نفر را به‌عنوان نفرات اول تا سوم هر بخش انتخاب کرد.

در ادامه‌ی بیانیه آمده است: با توجه به آثار دریافتی در برخی محورهای اعلام‌شده در فراخوان، آثار خوبی به جهت فنی دریافت شده بود، اما متأسفانه، داوران در این بخش با چند نکته مواجه شدند. نکته‌ی اول آثار برخی از شرکت‌کنندگان در محورهای اعلام‌شده در فراخوان قرار نمی‌گرفت. هیأت داوران پیشنهاد می‌دهد که عکاسان برای شرکت در مسابقات عکاسی، حتما فراخوان مسابقه را با دقت کامل مطالعه و عکس‌های خود را با شرایط و ضوابط فراخوان در محورهای مربوطه ارسال نمایند.

بیژن بنی‌احمد، محمدخادمیان طرقی، محمد خدادادی مترجم‌زاده، حمید فروتن و سید امیرحسین گرکانی، هیأت داوران این مسابقه بودند.

اسامی برندگان

اسامی برندگان مسابقه عکس سیلاب ۹۷-۹۸ در بخش تک‌عکس عبارت اند از:

  • در محور وقوع سیلاب و خسارت‌های کالبدی و اقتصادی: نفر اول سجاد صفری دهکردی، نفر دوم مصطفی رودکی بجستانی و نفر سوم سعید سروش
  • در محور عملیات امداد و نجات و کمک مردمی و خیرین: نفر اول پژمان مولایی، نفر دوم محمد نسائی، نفر سوم محسن اسماعیل‌زاده
  • در محور نقش زنان و کودکان در فرآیند مدیریت بحران: نفر اول جواد روئین، نفر دوم علیرضا معصومی و نفر سوم سید وحید حسینی شکرابی
  • در بخش ویژه مجموعه‌عکس: نفر اول حسن غفاری، نفر دوم پوریا ترابی و نفر سوم محمد آهنگر
  • در بخش ویژه عکس‌های مقایسه‌ای: محمد حسین مهیمنی

لازم به ذکر است جوایز برندگان به حساب اعلامی از طرف عکاسان واریز و لوح تقدیر و یک جلد کتاب مسابقه توسط پست برایشان ارسال خواهد شد.