Alma Rosaz. رویای یک ساحل. مقام اول مسابقه عکاسی جوانان «قرنطینه: نگاهی مثبت» ۲۰۲۰

برندگان مسابقه عکاسی جوانان «قرنطینه: نگاهی مثبت» ۲۰۲۰ مشخص شدند.

این مسابقه عکاسی توسط بنیاد نگاه مثبت (Positive View Foundation) و با همکاری انجمن عکاسی سلطنتی (The Royal Photographic Society) و حمایت انجمن هنرها (The Arts Council) در بریتانیا در قالب نوعی رویداد هنری فرهنگی در رابطه با ویروس کووید ۱۹ شکل گرفته است.

مدیر عامل انجمن عکاسی سلطنتی اون داوسن درباره این مسابقه گفته است: «این عکاسان جوان قدرت عکاسی در مستندسازی تجارب شخصی‌شان از دوران قرنطینه را به ما نشان داده و پشتیبان خوشی و بهروزی‌شان طی این دوران سخت هستند. عکس‌های آنها قوی و بصیر هستند و بر فهم جمعی‌مان از نحوه‌ی واکنش جامعه به همه‌گیری کرونا می‌افزایند. انجمن عکاسی سلطنتی مفتخر است که برای توانمندسازی نسل بعدی عکاسان با بنیاد نگاه مثبت همکاری داشته.»

Asher Levi Lopez. از آثار ستایش‌شده مسابقه عکاسی جوانان «قرنطینه: نگاهی مثبت» 2020
Asher Levi Lopez. از آثار ستایش‌شده مسابقه عکاسی جوانان «قرنطینه: نگاهی مثبت» ۲۰۲۰

هدف از این رقابت ایجاد فضایی برای عکاسان ۱۶ تا ۲۵ ساله در بریتانیا برای به تصویر کشیدن تجارب‌شان از همه‌گیری کروناست. این نخستین جایزه عکاسی جدی در بریتانیا است که منحصراً معطوف به افراد جوانی است که بسیاری از آنها در مناطق و خانواده‌های محروم بزرگ شده‌اند. برای اکثر آنها، شرکت در این مسابقه اولین فرصت‌شان برای کشف قدرت عکاسی در بیان خلاقیت پنهان‌شان بوده.

از میان بیش از ۳۵۰۰ شرکت‌کننده در این رقابت، در نهایت سه عکاس به‌عنوان برنده و ده اثر دیگر به‌عنوان اثر ستایش‌شده معرفی شدند. عکاس لندنی ۲۴ ساله Alma Rosaz با عکس «رویای یک ساحل» موفق به کسب مقام اول و جایزه ۱۰۰۰ پوندی این رقابت شد. این عکس درباره‌ی رویاپردازی و یادآوری زندگی خوب پیش از کووید ۱۹ است در زمانی که همگی در خانه‌هامان حبس شده‌ایم. Rosaz درباره این عکس گفته: «اجازه نداشتیم کسی را ببینیم. تنها مدل‌هایی که می‌شد از آنها عکاسی کنم، خودم و شریک زندگی‌ام بودیم.»

شایان ذکر است که نمایشگاه آنلاین مجازی برگزیدگان این رقابت در دوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۲ آبان ۱۳۹۹) در این نشانی برگزار می‌شود.

Jessica Shackleford
Jessica Shackleford