مجید سعیدی عکاس مستند باسابقه ایرانی حین عکاسی و تهیه‌ی گزارش از وضعیت پناهجویان افغان در ایران، توسط مأموران ایرانی در منطقه‌ی مرزی استان آذربایجان غربی بازداشت شد.

چندی پیش آلفرد یعقوب‌زاده عکاس مطبوعاتی مقیم فرانسه در صفحه اینستاگرام خود خبر از بازداشت مجید سعیدی داد که همراه با یکی از خبرنگاران روزنامه شرق «با مجوزهای لازم برای عکاسی از وضعیت پناهجویان افغان مرز ایران و ترکیه به این مأموریت رفته بود.»

علت دستگیری سعیدی که از روز چهارشنبه سوم شهریورماه ۱۴۰۰ در بازداشت به سر می‌برد «عکاسی از مناطق ممنوعه» عنوان شده است.

طبق پیگیری‌های انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، خبرنگار روزنامه شرق پس از چند روز با قرار وثیقه آزاد شده اما مجید سعیدی همچنان در بازداشت به سر می‌برد. لازم به ذکر است که انجمن عکاسان ایران و انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی برای آزادی این عکاس در تلاش اند.

مجید سعیدی که از سال ۱۳۶۹ فعالیت عکاسی خود را آغاز کرده، دارای نشان درجه یک هنری ایران است. او بارها به‌عنوان بهترین عکاس سال خبری ایران در جشنواره‌های داخلی انتخاب شده و جوایز بین‌المللی متعددی را از آن خود کرده و به‌عنوان نماینده سازمان یونیسف و بنیاد ورلدپرس فتو مسئول انتخاب و معرفی هنرمندان در خاورمیانه است.

سعیدی از سال ۱۳۸۹ چندین سال را روی مجموعه‌عکسی درباره مردم افغانستان با عنوان «زندگی در جنگ» کار کرده و برای این مجموعه تاکنون جوایز متعددی از جمله سومین جایزه «لوکاس دوله‌گا»، جایزه ویژه فتوژورنالیسم ایتالیا، جایزه یونیسف ۲۰۱۰، مدال طلای نهمین مسابقه CHIPP چین، جایزه کتاب ۲۰۱۴ FotoEvidence، جایزه مرکز عدالت و حقوق بشر رابرت اف. کندی و یکی از جوایز ورلدپرس فتوی ۲۰۱۳ را به دست آورده است. این مجموعه تابستان ۱۳۹۲ در جشنواره بین‌المللی عکاسی خبری پرپینیان فرانسه و در سال ۱۳۹۳ در نیویورک و پاریس به نمایش درآمده است.

منبع عکس