چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۶ تا ۱۸ نمایشگاه عکس «تماشای ایران» در موزه عکسخانه شهر برپا خواهد شد و تا ۱۰ خرداد ادامه خواهد داشت. این نمایشگاه از عکس‌های مرتضی بخردی؛ عکاس و معمار اصفهانی است که در دهه‌ی چهل شمسی گرفته شده، گردآوری شده است. حامد قصری؛ عکاس و مستندساز اصفهانی کیوریتور نمایشگاه بوده است. برای این نمایشگاه ۶۰ قطعه عکس از ۱۵ شهر مختلف ایران در دهه‌ی چهل شمسی برگزیده است. این تصاویر برای نخستین بار در ایران به نمایش گذاشته می‌شود. پیش از این کتاب «تماشای اصفهان» عکس‌های مرتضی بخردی از دهه‌ی چهل شهر اصفهان منتشر شده است.  قرار است کتاب عکس‌های ایران نیز به زودی منتشر شود.

در بیانیه ورودی نمایشگاه آمده است: « … بخردی درباره‌ی شیوه عکاسی خود می‌گوید: «وقتی برای عکاسی  می‌رفتم وقت می‌گذاشتم و با دقت، چند ساعتی را عکاسی می‌کردم. توریستی عکاسی نمی‌کردم. نگاه می‌کردم و سپس عکس می‌گرفتم. بعد از عکاسی همان فضا و مکان را نگاه می‌کردم. مکانی که نور کمی داشت، باز می‌نشستم در آن فضای تاریک، تا چشمانم به آن فضا عادت کند. تنها عکاسیِ صرف نبود و فضاها با رشته‌ی تحصیلی دانشگاهی‌ام در ارتباط بود.» …. بخردی در دوران دانشجویی و زمانی‌که مشغول عکاسی بوده تصور این نکته را نداشته که این عکس‌ها ممکن است زمانی جنبه‌های تاریخی پیدا کنند؛ «تصورم این بود که در همان دوران کاربرد دارد و اگر ۲۷۰۰ فریم عکس دارم و آن‌ها را حفظ کردم با فکر قبلی این‌که تاریخی می‌شوند، نبود و بیشتر به منضبط بودنم در زندگی و کار باز می‌گردد. البته من به تنهایی عکاسی می‌کردم اما بعد از چاپ، عکس‌ها را با دوستان دانشجویی، می‌دیدیم و نظر آن‌ها را هم جویا می‌شدم.» … »

چهارشنبه ۵ اردیبهشت، ساعت ۱۶ این نمایشگاه به نشانی میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، پارک بهار شیراز، موزه عکسخانه شهر افتتاح خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن‌ ۸۸۸۴۸۹۹۳ تماس بگیرید.