اختصاصی «سایت عکاسی» – دوربین ۲۴ مگاپیکسلی نیکون D750، سومین دوربین DSLR فول فریم معرفی شده نیکون و شاید مهم‌ترین آنها در این سال میلادی است.

     این دوربین بین مدل D610  و مدل حرفه‌ای D810 قرار دارد و مشخصاتی از هر دو دوربین را دارا می‌باشد. به غیر  از سنسور، مشخصاتی مانند کیفیت ساخت، ارگونومی و مجموعه مشخصات از بهترین گزینه بین این دو مدل انتخاب شده است.D750   با سرعت ۶.۵ fps، دارای عکاسی پیاپی سریع‌تر از D810 است. ضمنا سیستم فوکوس خودکار این دوربین، بهبود یافته سیستم فوکوس ۵۱ نقطه‌ای D810 می‌باشد. دارای سنسور نورسنجی ۹۱ هزار پیکسلی RGB، صفحه نمایش مشابه D810 با مشخصه ۳.۲" RGBW LCD اما با قابلیت گردش، و همان نمایشگر منظره‌یاب OLED است.
 

D750   همچنین همان مشخصات ویدئوی D810 را دارد به همراه بهبودهایی که نیکون در هر مدل اعمال می‌کند. از جمله این بهبودها استفاده از کنترل دیافراگم برقی، مد جدید تصویر تخت (Flat) و اضافه کردن اخطار اوراکسپوز شدن راه‌راه نام برد.   دوربین D750 همچنین دارای کنترل اتوماتیک ISO در هنگام ضبط ویدئو با نورسنجی دستی است که باعث جبران اشتباهات نورسنجی می‌شود. و البته صفحه پشتی، که اکنون با لولایی به سمت بالا و پایین می‌چرخد و امکان استفاده انعطاف‌پذیر از نمایش زنده تصویر و ضبط ویدئو را فراهم می‌کند.

 

    متاسفانه D750  امکان نمایش ناحیه زوم شده و سرعت شا‌تر ۱/۸۰۰۰ که در D810 وجود دارد را ندارد، اما به غیر از این‌ها تنها  از نظر رزولوشن از D810 پایین‌تر است.


    شرکت نیکون اعلام کرده که سنسور ۲۴ مگاپیکسلی D750 جدید است، اما احتمالا اساس آن سنسور D610 بوده و دارای فیلتر AA بوده و همراه با روند جدید نیکون که حذف این فیلتر بوده است نیست. بنابر این از لحاظ شارپنس و جزئیات انتظار نداریم این دوربین در حد D810 باشد، اما این مزیت را دارد که سایز فایل‌ها کوچک‌تر است و در نتیجه دوربین سریع‌تری خواهیم داشت.مشخصات کلیدی:

– سنسور فول فریم نوع CMOS  با رزولوشن ۲۴MP و فیلتر AA
– نمایشگر RGBW LCD قابل چرخش به بالا و پایین با رزولوشن ۱.۲۲۹ میلیون نقطه سایز ۳.۲ اینچ
– حداکثر سرعت عکاسی پیاپی ۶.۵ fps  با حداکثر رزولوشن
– سیستم فوکوس خودکار ۵۱ نقطه‌ای Multi-CAM 3500FX II (حساس تا -۳EV)
– سنسور نورسنجی RGB با ۹۱ هزار پیکسلی با تشخیص چهره و نوسنجی نقطه‌ای متصل به نقطه فوکوس خودکار
– Wi-Fi داخلی
– نورسنجی بر اساس میزان نواحی روشن تصویر
– ثبت ویدئو ۱۰۸۰/۶۰p
– دیافراگم برقی برای کنترل حین نمایش زنده و ضبط ویدئو
– حالت فوکوس خودکار ناحیه گروهی
– خروجی همزمان HDMI و ضبط داخلی


 

   ​ قرار است بدنهٔ این دوربین به قیمت حدود ۲۱۵۰ یورو، بدنه همراه با لنز ۸۵-۲۴ میلیمتری به قیمت ۲۶۸۰ یورو و بدنه همراه با لنز ۱۲۰-۲۴ میلیمتری حدود ۲۸۰۰ یورو از اواخر مهرماه به بازار عرضه شود.

 

     بهبود جزئیاتی نظیر این برای کسانی که D800  دارند آنقدر جذابیت ندارد که به سمت D750 حرکت کنند. با توجه به نوع عکاسی مورد نظر شما، در اکثر حالات ۲۴ MP کاملا کافی است – همانطور که کانن اینطور فکر می‌کند  و بسیاری از DSLRهایش ۲۱MP هستند.

 

   ممکن است منطقی نباشد که بگوییم فرمت FX کاملا جایگزین DX شود، اما مطمئنا نیکون اعتقاد دارد که دوربین‌های فول‌فریم آینده‌ی عکاسان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای را تشکیل خواهد دارد. تمرکر واضح این شرکت بر سری لنزهای FX  دلیل مهمی بر این مدعا است.

      تعدادلنزهای FX نیکون در پنج سال گذشته دو برابر بیشتر از تعداد لنزهای DX این شرکت بوده است. تنها لنز واقعا سریع و دارای دیافراگم ثابت نیکون در رده DX لنز AF-S DX Nikkor 17-55mm f/2.8G ED-IF بوده است که ده سال پیش ساخته شده است. آیا ممکن است از سال ۲۰۱۵ ناگهان با افزایش تولید لنزهای DX روبرو شویم؟ شاید. اما زیاد امیدی به آن نداریم. بنابر این اگر دنبال تعویض دوربین کراپ دار خود در رده نیمه حرفه‌ای مانند D300s یا حتی D7000/7100 هستید، به صورت جدی باید به این موضوع فکر کنید.