نمایشگاه عکس «بدایع الزمان»؛ عکس‌هایی از پدیدارهای مدرن در عصر قاجار، روز چهارشنبه ۷ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۱۶ در موزه عکسخانه شهر گشایش می‌یابد.

نمایشگاه «بدایع الزمان» حاصل پژوهش محمدرضا طهماسب‌پور؛ پژوهشگر تاریخ عکاسی ایران است و برای نخستین بار در ایران به نمایش در آمده است. در این نمایشگاه ۸۰ قطعه عکس از معماری‌، طب، حمل و نقل، تکنولوژی‌های تازه نظامی، تلگراف، صنعت چاپ، پرورش گیاهان و گل‌های جدید، مجسمه‌سازی، تئاتر، موسیقی و تمرین‌های نظامی و …. برای مخاطبان نمایش داده می‌شود.

در متن ورودی نمایشگاه آمده است: « … آنچه این نمایشگاه بر ‌پایه آن شکل گرفته، بکارگیری پدیده جدید عکاسی و کارکرد اَسنادی آن در ثبت رویدادهای تازه و نو در همان زمان(عصر قاجار) است. پدیده‌ای که ناصرالدین‌شاه با آگاهی از کارکرد‌های آن و تأکید بر بکارگیری آن، بسیاری از رویدادها و رُخدادهای زمانه‌اش را جاودانه کرد. رویکرد این نمایشگاه، ارا‌ئه تازه‌های دنیای جدید و در میانه سّده نوزدهم و همچنین بنیان‌های تازه‌ای است که برخی از آن‌ها از گسترش روابط سیاسی و فرهنگی با اروپای پس از انقلاب صنعتی شکل گرفته یا تکوین پیدا کرده است.»

بازدید از این نمایشگاه برای علاقه‌مندان به تاریخ عکاسی، جامعه‌شناسی، تاریخ دوره قاجار، هنر و …. فرصت مناسبی است. «امید خاکباز» طراح پوستر نمایشگاه بدایع الزمان است.

بازدید از نمایشگاه شنبه تا چهارشنبه ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر و پنج‌شنبه ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهربه نشانی میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز، موزه عکسخانه شهر مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر هم می‌توانید با شماره ۸۸۸۴۸۹۹۳ تماس بگیرید.