عکاسی از گلها و دیگر اشیاء طبیعی - قسمت اول

دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۴

مزیت دوربین این نیست که می تواند عکاس را به یک هنرمند تبدیل نماید، بلکه در آن است که او را به دیدن و بهتر دیدن ترغیب می کند.
Brooks Atkinson

عکاسی از طبیعت یکی از لذت بخشترین انواع عکاسی است. این نوع عکاسی همانند گلف که شما را مجبور به پیاده‌روی می‌کند، نیاز به یک پیاده‌روی حسابی دارد و با آن عجین شده است. ممکن است اگر بخواهید از طبیعت عکاسی کنید حرکت شما از نقطه ای به نقطه دیگر کند شود، ولی اوقات خود را با لذت بیشتری می‌گذرانید، چون با آگاهی و توجه بیشتری به دنیای اطراف خود می ‌نگرید.
ضمنا شما می توانید با هر دوربینی عکسهای طبیعت را بگیرید. ولی اگر در مورد کیفیت عکسها حساسیت دارید باید بگویم که با امکانات مخصوص می توانید نتایج بهتری بگیرید.

تجهیزات اساسی
به عنوان مثال تجهیزات یک عکاس را که سالها به عکاسی از گلها و سایر اشیاء کوچک طبیعی مشغول بوده است با هم مرور می‌کنیم. (البته این تجهیزات برای عکاسی حرفه ای از اشیاء طبیعی لازم است، ولی با تجهیزات ساده تر نیز میتوان عکسهای بسیار خوبی گرفت. به هر حال تکنیکهای ارائه شده در این مقاله کلی است):
- لنزهای مختلف شامل یک لنز ماکرو Canon 100 mm با لوله امتداد (extension Tube) و یک لنز زوم Canon 28-135 mm. استفاده از لنز زوم به همان اندازه لنز ماکرو اهمیت دارد، زیرا بسیاری از عکسهای گلها، هنگامی که گل در زمینه قرار دارد زیباتر به نظر می‌رسد. اگر از یک دوربین اتوماتیک استفاده می کنید، از هر دو مد نرمال و ماکرو استفاده نمایید که بستگی به این خواهد داشت که از چه فاصله‌ای بخواهید عکس بگیرید.
- سه پایه Gitzo. مدل 2220 آلومینیومی این سه پایه نصف قیمت مدل فیبر کربنی آن است. این سه پایه بخاطر این انتخاب شده است که شما می توانید میله میانی آن را تقریبا به هر وضعیتی که دوست دارید حرکت دهید. این خاصیت دو فایده دارد: یکی اینکه بخاطر خارج شدن میله میانی از وسط سه پایه می توان پایه‌های سه‌پایه را بازتر کرد و دوربین را به زمین نزدیکتر نمود. دوم اینکه میتوان دوربین را به راحتی بصورت جانبی حرکت داد تا به زاویه دلخواه دست یافت.

image001.jpg


در این عکس میله میانی سه پایه بگونه ای چرخیده تا دوربین موازی زمین شود.

- بال هد مارکینز: هر چند میتوان با هدهای سه محوره و یک سه پایه که میله میانی را در هر زاویه ای قرار می دهد با کمی زحمت به هر وضعیت دلخواهی از دوربین دست یافت، ولی خرید یک بال هد لذتی به این نوع از عکاسی می‌افزاید که قابل وصف نیست. البته موقع پرداخت پول چنین هدی شاید کمی خلقتان تلخ شود، ولی بعدها از خرید آن لذت خواهید برد!
- زیرپایه L شکل: با استفاده از زیرپایه L شکل می توان فورا دوربین را در وضعیت افقی یا عمودی قرار داد. در حالت عادی برای تبدیل وضعیت دوربین باید آنرا حول یکی از محورهای سه پایه بچرخانید که باعث می شود دوربین از کادر تنظیم شده خارج شود. ولی با این زیرپایه می توان بدون خارج شدن دوربین از محور تنظیم شده وضعیت آنرا تغییر داد.

 image002.jpg

 image003.jpg

در دو عکس فوق دوربین را در دو وضعیت افقی و عمودی با استفاده از زیر پایه L شکل مشاهده می‌نمایید.

- چند دوربین کوچک که برای حمل و نقل راحت‌تر باشد. ترجیحا دوربینی که دارای مانیتور متحرک و چرخان باشد بهتر است. دوربینی مانند Canon Powershot G5 یا یک سری ازدوربینهای نیکون مانند Nikon coolpix 5700 /7800 برای این کار مناسبند.
- یک کوله پشتی که تمام وسایل را یکجا حمل نمود. بهتر است از کوله پشتی استفاده شود که درمقابل نفوذ باران مقاوم باشد. اگر هم اینطور نبود همیشه یک پوشش ضد آب از جنس بارانی‌ها در دسترس داشته باشید تا در مواقع بارانی روی کوله پشتی بکشید.
- بازتابنده‌ها، پخش کننده ها و چادرهای نور همگی قابل تا شدن هستند و برای کنترل نور جلوگیری از وزش باد لازمند. در نور درخشان خورشید، بهتر است برای نرم کردن سایه‌ها و پایین آوردن کنتراست یک پخش کننده همراه داشته باشید.


تکنیکهای اولیه
ممکن است تکنیکهای ذکر شده در اینجا در همه موارد کارآمد نباشد، ولی در بیشتر شرایط برای داشتن عکسی بهتر موثر است:
- در این نوع عکاسی برای اینکه بتوانید دقیقا روی منطقه‌ای که دوست دارید فوکوس کنید، داشتن فوکوس دستی ضروری است. در عکاسی ماکرو نصف عمق میدان در جلوی نقطه فوکوس و نصف آن در پشت آن قرار می‌گیرد.
- جبران نوری با استفاده از محدوده بندی خودکار نور. تمام دوربین‌ها این قابلیت را ندارند، ولی این قابلیت به شما امکان می دهد که چند عکس با اندکی تفاوت در نوردهی بگیرید. در بعضی از دوربینها می توانید گامهای نوری بین هر عکس (3/1, 3/2, 2/1)و تعداد عکسها را هم تنظیم نمایید.
- عکاسی متوالی با نگه داشتن شاتر چند عکس پی در پی می گیرد که برای عکاسی از حشراتی که دارای حرکت می باشند یا هنگام وزش نسیم مناسب است.
- استفاده از تایمر یا آزادسازی شاتر دستی در شرایط مختلف فرق می کند. اگر بادی وجود ندارد و گل یا حشره بی حرکت است، استفاده از تایمر ترجیح دارد. با این کار هر گونه حرکت ناخواسته دوربین هنگام فشردن شاتر حذف می شود. حتی اگر بخواهید باز هم شارپتر باشید میتوانید از گزینه قفل آینه در دوربین های SLR استفاده نمایید. اما اگر نسیمی وجوددارد که گل را حرکت می دهد، دستتان را روی دکمه شاتر نگه دارید و هنگامی که یک وقفه کوتاه در نسیم احساس کردید و گیاه ثابت شد، دکمه شاتر را فشار دهید و نگه دارید تا چند عکس پی در پی بگیرد. با تمرین می توانید به جایی برسید که هنگام فشردن شاتر دوربین را تکان ندهید. بهتر است دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا تنظیم نور انجام شود و با فشردن کامل آن با کمترین تاخیری عکس گرفته شود.
- برای استفاده از بهترین عمق میدان قابل دستیابی، کادر بندی را بگونه ای انجام دهید تا تمام اجزاء مهم مورد نظر حتی الامکان در یک صفحه یا نزدیک یک صفحه واقع شوند.

نویسنده مترجم: محمدرضا شهبازی


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

مهدی رضائی وطن تبار
پاسخ به این نظر

نظر خاصی ندارم چون برای اولین بار که این سایتو میبینم

اگر در مورد دوربین زنیت سوالی داشتم آیا میتونم بپرسم

خسته نباشید و خداحافظ

1 People
پاسخ به این نظر

میشه در مورد بال هد مارکینز بیشتر توضیح بدید که چه کاری انجام میده و قیمتش چنده و زیرپایه L شکل هم جداگانه میشه خرید؟ قیمت این نوع سه پاییه ای رو که فرمودید رو میشه بگید؟

در مورد اینکه چرا فکوس دستی ضروری هستش هم بیشتر توضیح بدید و تایمر یا آزادسازی شاتر دستی هم بیشتر توضیح بدید که چیه و چه کاری انجام میده؟

کامیرا
پاسخ به این نظر

طبق معمول عالی بود. ولی ما که پول این جور چیزا رو نداریم. یه سوال داشتم& کی می خواید رویو دوربین اس 2 رو بنویسید ؟

پاسخ به این نظر

مهدی رضایی: بله. م یتوانید سوال خود را در تالار گفتگوی سایت بپرسید. در آنجا دوستان با تجربه و حرفه ای زیادی آماده پاسخگویی به سوالات و راهنمایی دیگردوستان هستند.people: بال هد یک نوع هد برای سه پایه هست که قابلیت چرخش به هر جهتی را دارد (مفصل آن از نوع مفصل کروی است). قیمتش را فعلا نمی دانم. ولی چند برابر یک سه پایه خوب است! زیر پایه L شکل جداگانه وجود دارد. متاسفانه قیمت ندارم، ولی می توانید به تجهیزات حرفه ای در هفت تیر مراجعه نمایید. آنجا بیشتر این تجهیزات را باید داشته باشند.

فوکوس دستی: هنگام عکاسی از یک گل یا جسم کوچک ممکن است شما بخواهید روی نقطه خاصی فوکوس نمایید. سیستم فوکوس خودکار دوربین زیاد از این جهت قابل کنترل نیست و ممکن است نتوانید به آن بفهمانید دقیقا کجا فوکوس نماید. در این مواقع فوکوس دستی چاره کار است.

تایمر هم که همین تایمر معمولی دوربین است که برای عکاسی از خودتان روی سه پایه استفاده می کنید. با تنظیم تایمر می توان مطمئن شد که دوربین بخاطر فشار دادن شاتر با دست احتمالا تکان نمی خورد. با این کار بدون نیاز به فشردن دکمه شاتر عکس بعد از چند ثانیه توسط تایمر اتوماتیک دوربین گرفته می شود.

کامیرا: دوست عزیز، همانطور که در ابتدا هم ذکر شده این تجهیزات در حد حرفه ای و برای کسی است که میخواهد این کار را بصورت تخصصی انجام دهد. ولی برای یک آماتور علاقمند داشتن یک دوربین ساده اتوماتیک برای کار کافی است و مهم تکنیک و شیوه عکاسی است که فرقی نمی کند تجهیزات شما چه باشد. تجهیزات بیشتر فقط کار را راحت تر و دقیقتر می کند. ضمنا دوربین اس 2 پرو دیگر خیلی قدیمی شده و شاید نوشتن مرور برای آن زیاد کارآمد نباشد. ولی مرور های خوبی در اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده نمایید.

پاسخ به این نظر

خیلی خوب بود مثل همیشه

به ما هم یه سر بزنین خوشحال میشیم

من به روز شدم

خسته نباشید

کوشا
پاسخ به این نظر

همیشه از خواندن مطالب ارزشمند و جذاب منتشر شده این سایت خوب لذت برده و استفاده کرده ام . نقش و سهم شما در گسترش اطلاعات کاربردی عکاسی در میان علاقه مندان قابل تقدیر است . سربلند و پیروز باشید.

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • عکاسان جنگ، مریم کاظم‌زاده، خشتی
 • عکاسان جنگ، اباصلت بیات، خشتی
 • دلاوران
 • مجموعه فیلم آموزشی: آموزش منوی دوربین‌های سری ۵۰۰۰ نیکون
 • تکنیک‌های فتومونتاژ
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • در ستایش امر واقعی (۲جلدی)
 • نگاه‌ها به ایران
 • هنر و عکاسی
 • تاریخ عکاسی
 • این، کار من است!
 • آنگاه - شماره ۵
 • عکاس؛ استودیو
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاسی مقدماتی
 • عکاسی - نشر ماهی
 • درباره نگاه به عکس‌ها
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
Powered by Practicalidea