در گذشته برای رتوش و ترمیم لکها و سایر مشکلات تصویر در فایلهای RAW، مجبور بودید که ابتدا فایلهای RAW را پردازش و تبدیل نموده و سپس در محیط Ps با ابزارهای Clone و Heal به ترمیم آن بپردازید.
در نسخه‌های اخیر Adobe Camera RAW اما، این ابزارها در همان محیط پردازش RAW دراختیارتان است و حتما می‌توانید حدس بزنید که این مساله چه مزیت مهمی را به ارمغان خواهد آورد.
بله! تمام رتوشهای شما به صورت Non-destructive (غیر تخریبی) در متادیتا فایلها ذخیره می‌شود و اصل فایلهای عکس دست‌نخورده باقی می‌مانند و به راحتی از این فایلها، خروجی با فرمت دلخواه تهیه می شود. همچنین هرزمان می‌توان مجددا فایلهای RAW را باز نموده و به اصلاح یا تغییر این ترمیمها پرداخت و یک خروجی جدید تهیه نمود.

clone_small.jpg

تصویر با اندازه بزرگتر

برای استفاده از این امکان، از ابزار Retouch Tool در قسمت ابزارهای بالای صفحه استفاده کنید. نتیجه کار این ابزار دقیقا شبیه ابزارهای Clone و Heal در فتوشاپ است: Clone برای کپی نمودن پیکسلها و heal برای کپی نمودن بافت. اما در اینجا ابتدا ناحیه مشکل‌دار انتخاب می شود و سپس ناحیه مورد نظر جهت کپی.

ابتدا نوع عملکرد را انتخاب کنید و بعد روی لکه مورد نظر کلیک کنید. اندازه مورد نظر را با ماوس تعیین کنید و در نهایت با دایره کناری آن، محلی که باید از روی آن کپی انجام شود، مشخص نمایید.
بعدا با کنترل Radius می توانید اندازه محل ترمیم را تغییر دهید. و حتی می‌توانید نوع عملکرد آن را از Clone به Heal یا بالعکس تعویض نمایید.

نقاط بعدی را نیز به همین ترتیب اصلاح کنید. با کلیک روی نقطه جدید، دایره‌های قبلی به رنگ سیاه درمی‌آیند. همواره می‌توانید برگردید و مناطق قبلی را نیز تغییر دهید و حتی آنها را حذف کنید.

با دکمه Preview می‌توانید نتیجه کارتان را قبل و بعد از ویرایش مشاهده نمایید و با Clear All تمام اصلاحات را حذف نمایید.

اگر بیاد بیاورید که برای انجام کارهای مشابه در محیط فتوشاپ چه مراحلی باید طی می شد، حتما به برتری این روش مومن خواهید شد؛ ایجاد لایه‌های جدید، عدم امکان تغییر ویرایشهای قبلی مگر با ایجاد لایه های متعدد، عدم امکان تغییر نوع ترمیم از heal به clone و …

و مزیت مهم دیگر
این روش: می‌توانید فایلهای Jpeg خود را نیز در Adobe Camera RAW باز کنید و به ترمیم آنها بپردازید و خروجی جدید بگیرید بدون اینکه فایل اصلی‌تان تغییر کند.

تذکر: ابزار کاملا مشابهی در محیط Lightroom برای این منظور وجود دارد که خود یکی از مزایای کار با لایت‌روم محسوب می شود.