گزارش ایسنا از اولین روز همایش عکاسی هنری و معاصر

سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۸۵

ایسنا - همایش بررسی عكاسی هنری و معاصر ایران عصر روز دوشنبه 12 تیرماه، در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران آغاز شد. روز گذشته با سخنرانی بیژن بنی‌احمد، فرهاد فخریان و فرشید آذرنگ، همایش یادشده آغاز به‌كار كرد.
بنی‌احمد از رابطه‌ی روانشناسی و عكاسی، فخریان مقایسه‌ی دانش عكاسی معاصر ایران و دنیا و آذرنگ از سونتاگ، بنیامین و بارت سخن گفتند.
معرفی سخنرانان این همایش با سن و سالشان شروع می‌شد تا به تعداد آثار مكتوب و نمایشگاه‌های برپا شده شان می‌رسید.
نبی‌احمد هنرمند عكاس، پژوهشگر و متولد 1315- باتاكید بر مخالفت با واژه‌ی "عكس" گفت كه آن‌چه كه در پیاله، آب و یا آیینه می‌بینیم عكس است، چرا كه چپ راستشان جابه‌جاست؛ وی سپس واژه‌ی "نگاره" را برای معنی فتوگرافی - نگاشتن با نور - پیشنهاد كرد.
او از رابطه‌ی روانشناسی و عكس كه از بدو اختراع عكاسی آغاز شده سخن گفت و اضافه كرد: شروع عكاسی بسیاری از كارهای روانشناسی را آسان كرد، برای نشان دادن بازتاب‌های گوناگون "جسمی - روانی" و عكس‌العمل‌های افراد هنگام آزمایش تنها راه ثبت آنها عكس و بعد فیلم شد. سندیت گفته یا آزمایشی زمانی بیشتر قابل مطالعه و قبول بود كه وسیله‌ی عكس ثبت شده باشد. عكاسی هم پس از پیدایش شروع به گسترش فعالیت خود در حیطه‌های مختلف چون اجتماعی، جغرافی، هنری، ثبت و ضبط و غیره شد.
به گمان وی رابطه‌ی روانشناسی و عكاسی را می‌توان عمیق‌تر دانست و اگر از مقوله‌ی ثبت و ضبط تنها خارج بشویم می‌بینیم خواسته یا ناخواسته یكی مكمل دیگری و اثرات قابل ملموسی نهفته دارند. در هر قسمت عكاسی به‌جز كپی‌برداری و عكس‌برداری مستند پلیسی اگر از دانش روانشناختی استفاده شود اثر عكس بسیار بیشتر خواهد بود.
بنی احمد گفت:‌ اگر عكاسی را موضوع مطالعه و بررسی خود بدانیم چنین می‌شود: چیزی را می‌بینیم - حس بینایی ما تحریك می‌شود، احساسی پیدا می‌شود، آن‌را به‌وسیله‌ی دوربین ضبط می‌كنیم. تا اینجا ابتدای یك پدیده یا پروسه‌ی "فیزیكی - روانشناسی" همین‌طور در نقاشی، مجسمه‌سازی یا هنرهای تجسمی دیگر.
حالا ممكن است گفته شود كارهای هنری تخیلی كه در نقاشی - عكاسی - گرافیك وغیره پدید می‌آیند چگونه هستند یعنی آنچه كه از تخیلات تراوش می‌كنند بدون اثرگذاری حسی اولیه فقط از نوعی عكاسی صحبت می‌كنیم كه كمی از چهارچوب عكاسی معمولی به دور است.
او با بیان اینكه عكاسی زمانی خلاق وهنری شناخته می‌شود كه در كمال وضوح و سادگی جنبه‌ی تاثیرگذاری در بیننده را داشته باشد اضافه كرد، لحظه‌هایی كه عكاسی توانایی دیدن و شناخت آنها را داشته وتوانسته ثبت كند، دیگران را نیز در بازبینی به فكر و تامل و شاید هم تحسین وادار كند. تا چه حد می‌توان توانا بود و این ذهنیت محرك را به بیننده القا كرد، باز باید از علم روانشناسی بهره گرفت.
بنی‌احمد كه تحصیلاتش را در زمینه‌ی روانشناسی در آلمان كسب كرده است، توضیح داد كه در روانشناسی آكادمیك رشته‌ای به‌نام "قوانین بصری" وجود دارد كه بررسی می‌كند چگونه چشم می‌بیند و چه خطاهایی مرتكب می‌شود. حالات روانی شخص هنگام دیدن چیزی تا چه حد تاثیر در ثبت آن روی مغز دارد عینی برداشت‌ها چگونه هستند.
ادامه بحث بنی‌احمد در نخستین روز همایش درباره‌ی روانشناسی نور و رنگ بود.
وی گفت: تاثیر نور، رنگ، زمان دیدن، اندازه‌ها، خطوط و سطوح، حركت، عمق، محیط و حتا صداهای گوناگون هنگام مشاهده تمام این‌ها فقط اعضای حسی ما را تحریك نمی‌كنند، بلكه روان ما هم كه اصل جدا ناپذیر یك كل می‌باشد حساس‌تر از كامپیوتر عمل كرده و پاسخ می‌دهد.
او افزود:‌ شناخت رنگ‌ها و تاثیرشان، انتخاب نور مناسب، تركیب‌بندی‌های اصولی، حركت و تناسب‌ها از ابزار اولیه‌ی بهتر نشان دادن به حساب می‌آیند.
وی سپس به نمونه‌ی دیگری اشاره كرد كه هر انسانی مطابق روحیه‌ی خود تمایل بهرنگی یا دوری جستن از آن‌را به تنهایی یا با دیگر رنگ‌ها پیدا می‌كند؛ البته اگر كوررنگی نداشته باشد.
به اعتقاد او، انتخاب زیباترین رنگ و زشت‌ترین رنگ از خصوصیات ماندنی‌ خلق و خوی انسان نیست بلكه با گذشت عمر مثل فصل‌های سال تغییر می‌كنند بدین ترتیب با بالا رفتن سن بیشتر و بیشتر آدمی از رنگ‌های اصلی و شفاف دوری می‌گیرد و به طرف رنگ‌های مخلوط می‌رود.
بنی‌احمد گفت: پرسپكتیو در عكاسی ركن اصلی تركیب‌بندی به‌حساب می‌آید و خود تركیب‌بندی از ستون مهم عكاسی است كه كمتر در كارها به آن توجه می‌شود. عكس سطحی است از چهار ضلع - طول و عرض و عكاس خوب كسی است كه بتواند در این شكل هندسی مسطح عمق را هم به‌وجود آورد.
او اضافه كرد: چهره‌نگاری در عكاسی یعنی روانشناختی شخص. وضع ظاهری هر جسم با موقعیت‌های نورپردازی قابل تغییر می‌باشد حتا زمان تابش نور احساسات دیگری را به دنبال دارد و با در نظر گرفتن تمام این اصول هر بیننده بنا به مقتضیات روحی و روانی خود و تجربیات واندوخته‌ها برداشت ویژه‌ای دارد وادراكات همیشه یكسان نیستند.
وی تاكید كرد كه كاش بیننده‌های نمایشگاه‌ها حداقل یك زمینه‌ی دانش هنری داشتند؛ چه رسد به گالری‌دارها وگالری‌ها كه هر روز مثل قارچ از زمین بیرون می‌آیند و شناخت هنری لازم را ندارند. كمترین دلیلش بر پا كردن هر هفته یك نمایشگاه در حدود 80 گالری در تهران است كه معضل مهم جامعه‌ی هنری ما به حساب می‌آید.
این مدرس دانشگاه تصریح كرد كه رشته‌های عكاسی مطابق موضوعات خود كاربردهای ویژه‌ای ارایه می‌دهند عكاسی تبلیغ، صنعتی، رپورتاژهای خبری، چهره‌نگاری، معماری، مستند، طبیعت بیجان، انتزاعی و تجربی و غیره هر كدام با زیر بنای روانشناسی ساخته و خلق می‌شوند و همیشه تاكید داریم خواسته‌ها و منظور خود را بهتر وسیله‌ی یك یا چند عكس بیان كنیم. از آنجا كه هر بیننده محفوظات ذهنی دیگری دارد و احساسات و تجربه‌های گوناگونی را انباشته سلیقه و برداشت‌ها نیز متغیر خواند بود. اما گاهی عكسی یا اثری مورد قبول همه‌گان قرار می‌گیرد و یا بنا به مقتضیات روز رد می‌شود.
به‌زعم وی چند اصل در بنا نهادن اثر هنری همیشه مستحكم و پابرجا بوده و اگر زمانی هم پذیرفته نشد ماهیت خود را از دست نخواهد داد و آن نیروی خلاق و تجربه‌ی كافی و یكتا بودن آن اثر است. كه با شیوه‌ای جدید و كارآمد عرضه شده باشد.
بنی‌احمد به‌عنوان نمونه به كارهای اولیه‌ی امپرسیونیست‌ها، كارشناسان هنری فرانسوی آن زمان اشاره كرد كه این شیوه از نقاشی را قبول نكردند و هیچ گالری حاضر به برپایی آن آثار نشد و اولین قدم برای ارایه‌ی كارها را عكاس معروف هنردوست و هنرشناس پاریسی "نادار" برداشت و آتلیه‌ی خود را در اختیار آنان گذاشت؛ حالا بعد از سال‌ها آن كارها سرمایه و زینت موزه‌های بزرگ دنیا شده‌اند و قیمت‌های چند میلیون دلاری پیدا كرده‌اند.
وی تشریح كرد كه رسیدن به چنین هدفی گذشته از استعداد ذاتی به‌كار گیری نیروی خلاق، پشتكار و تمرین مستمر وجه مشخصه‌ی موفقیت هنرمندان متمایز است كه اصالت هنر را نیز حفظ كرده‌اند. اصالت و پاكی هنر متاسفانه درجامعه‌ی ما جایگاهی ندارد و تقلید از دیگران به جهت تنبلی ذاتی همه‌گیر است. شیوه‌ی كار به اصطلاح هنرمندان مختص به خودشان نیست یا بهتر بگوییم دستمایه‌ی هنرمندان یكسان و كپی شده به نظر می‌آیند.
به گزارش ایسنا، فرهاد فخریان هم مدرس عكاسی متولد 1341 با موضوع مقایسه دانش عكاسی ایران و جهان و در سخنانی تاكید داشت از سه چیز مطلقا پرهیز دارد كه اول كسی، چیزی یا نهادی یا تخطئه نكند؛ دوم آن‌كه كسی چیزی یا نهادی - مخصوصا موزه‌ی هنرهای معاصر - را تطهیر و هم‌چنین خود را به‌عنوان دانشمند یا كارشناس معرفی نكند.
فخریان گفت بیش از 20 سال از افتتاح رشته‌ی عكاسی در ایران می‌گذرد و اما شناخته و بروز پیدا نكرده كه بخش عمده‌اش به خود ما بر می‌گردد.
او با اشاره به نقدهایی كه به نمایشگاه برپا شده در موزه‌ی هنرهای معاصر وارد شده گفت، به‌خاطر آنكه فرهنگ‌مان شفاهی است نقدها در محافل دوستانه به‌صورت نق زدن‌هایی مطرح می‌شود؛ اما ایرادش به‌خود ما به‌عنوان جامعه‌ی فرهیخته برمی‌گردد.
وی سپس با اشاره به مقایسه‌ی میان آن‌چه در دنیای هنر و عكاسی غرب به‌عنوان سرمشق عكاسی، رخ داده با آن‌چه كه خود ما به‌عنوان دانش مدون در مملكت ایران با آن مواجه‌ایم اشاره كرد.
وی سپس از فقر منابع مكتوب و نیز كتاب‌ها مقالات و نشریاتی كه در زمینه‌ی تئوری عكاسی منتشر شده یاد كرد و با اشاره به نقاط ضعف در ترجمه‌ی مفهوم برخی از آنان نتیجه گرفت كه یا همان اندك منابع مكتوب منتشر شده را متوجه نشده و درك نكردیم و یانسبت به آن بی‌توجه و اهمیت بوده‌ایم و یا اساسا آنها را مطالعه نكرده‌ایم. اشاره‌ی او به كتابی بود كه سال گذشته توسط یكی از مراجع دانشگاهی منتشر شده و نیز مقدمه‌ی كه در كتاب ماه هنر ویژه‌ی عكاسی آمده است.
فخریان از نظریه‌ی مرگ مولف كه از اندیشه‌های فوكو سرچشمه می‌گیرد یاد كرد و گفت: این نظریه دریچه‌ای را برای عكاسان باز می‌كند كه می‌توانند تجربه‌های تاریخی و فلسفی را در تجربه‌های عكاسانه‌شان وارد كنند.
به‌زعم وی تفاوت اساسی میان عكاس هنرمند هنرمندی كه از عكس استفاده می‌كند، وجود دارد.
فرشید آذرنگ هم فوق لیسانس عكاسی و متولد 1351 معرفی شد.
پس از خواندن بیوگرافی وی حاضران به استراحت دعوت شدند.
سپس آذرنگ به‌خاطر كمبود وقت گفت كه از سونتاك و بنیامین می‌گذرد و درباره‌ی بارت می‌گوید، چرا كه بارت امروزی‌تر است.
وی با یادآوری این‌كه هیچ یك از این سه نفر عكاس نبوده‌اند، گفت وجه مشترك مهم‌تر و جدی‌ترشان این بود كه هیچ یك عكاسی را هنر قلمداد نمی‌كردند.
آذرنگ گفت:‌ بنیامین با طرح مساله‌ هاله، عكاسی و فیلم را دچار استحاله كرد و سونتاك عكاسی را عنصر فرهنگی تلقی و بارت نیز درباره‌ی خوانش و بیننده عكاسی بحث می‌كند.
او به دو مقاله بنیامین اشاره كرد و گفت: اهمیت وی از این جهت است كه عكاسی را از یك منظر فلسفی مورد بررسی و نقد قرار می‌دهد؛ عكاسی صرفا یك كالای زیبایی شناسانه نیست، بلكه اضافه كردن آگاهی طبقاتی است و در مقالاتش به فاصله‌ی طبقاتی كه منجر به فاصله‌ی آگاهی می‌شود اشاره و تاكید دارد.
وی پیش درآمد آئورا را خواند و اضافه كرد: ایرادهایی را منتقدان به نظرات بنیامین وارد می‌دانستند. بنیامین تحت تاثیر برشت بوده واین هم انتقاداتی را برمی‌انگیخت.
آذرنگ تاكید كرد كه حسن نیست همه چیز را به ساحت روزمره تقلیل دهیم؛ توانایی هنرمند در خلق هنر نیست بلكه توانایی او در تكثیر هنر است. این خصیصه به تحمیق توده‌ها منجر می‌شود.
وی سپس از استحاله‌ی فرم به رسانه سخن گفت و به تفضیل به نظریه‌های سونتاك،‌ بنیامین و بارت پرداخت.
بنا بر این گزارش، در ادامه این همایش میزگردی با عنوان عكاسی هنری ایران ونمایشگاه پنجره‌های نقره‌یی برگزار شد.
افشین شاهرودی متولد 1328 مهرداد نجم‌آبادی متولد 1338 و شهریار توكلی متولد 1348، حاضران در این نشست با ریاست حمید سوری – دبیر همایش – بودند.
سوری از هر سه عكاس حاضر درباره‌ی عكاسی هنری، ابداعی، خلاقه پرسید.
شاهرودی گفت كه عبارت عكاسی خلاقه و ابداعی جای ابهام دارد. اگر قایل هستیم كه عكاسی هنر است پس در ذاتش ابداع و خلاقیت وجود دارد.
او گفت به عكاسی هنری كه در مقابل آن عكاسی غیرهنری باشد اعتقادی ندارد و سوری توضیح داد كه منظورش صفت توصیفی بوده نه تعیینی؛ صفت هنری برای عكاسی توصیفی است كه نوع آن‌را مشخص می‌كند.
شاهرودی تاكید كرد كه بحث عكاسی خلاقانه با اسم بردن به‌عنوان نوعی از عكاسی و اطلاق "عكاسی خلاق" به‌نوعی از عكاسی زیر سوال است و بی‌معناست.
نجم‌آبادی هم گفت، ناگزیریم كه عكاسی را بر مبنای درست یا غلط بخوانیم، نمی‌توانیم روش‌ها و سبك‌ها را كه نوعی نام‌گذاری و ارزش‌گذاری كنیم.
او در بین گفته‌هایش به تكرار مخالفتش را با شكل برپایی نمایشگاه پنجره‌های نقره‌یی بیان می‌كرد و سوری تاكید داشت كه در سوال دیگری در این باره از او می‌پرسد.
توكلی در این نشست اظهار كرد كه اساس تمایز كاركرد عكاسی هنری با سایر هنرها اشتباه است و خلاقیت در همه‌ی ژانرها اتفاق می‌افتد.
او باگفته‌های شاهرودی موافق بود و به نمونه عكس‌های منتشر شده در شماره‌ی اخیر "عكاسی خلاق" اشاره كرد كه به زعم او آن عكس‌های علمی كاركردهای واقعی دارند.
به گمان توكلی ترسیم محدوده‌های شخصی با تفكیك ژانرها ما را درگیر مسائل سطحی می‌كند و ترجیح داد كه ترجمه‌اش نكنیم و تاكید بر ابداعی بودن داشته باشیم.
شاهرودی اضافه كرد اگر هم با مسامحه بپذیریم، نمایشگاه دلیل بزرگی است كه آن‌را رد كند .
نجم‌آبادی گفت چرا باید از چیزهایی در عكاسی بگذریم. نمی‌توانیم از فلسفه آن‌چه كه داریم جدا شویم.
عكاسی یا هنر آن‌چه را كه میراث برای ما گذاشته، با ماست و نگاه بومی تزریق شدنی نیست.
توكلی ادامه داد كه خلاق بودن یا هنرمند بودن منافاتی با هم ندارد كه بخواهیم در حوزه‌های مفهومی جایگزین كنیم، مشكل ما ریشه‌یی تر است؛ چرا كه ما اساسا با عكاسی خلاق مشكل داریم، تعریفی هم نداریم بعد می‌خواهیم قواعد دیگر را به آن تعمیم دهیم. وی به فراخوان‌های نمایشگاه‌های عكس ارجاع داد.
او چاپ یكسان عكس‌ها را ضربه زننده به عكاسی خلاقه دانست.
شاهرودی تاكید كرد كه فاین آرت را معادل عكاسی خلاق نمی‌داند بلكه معادل ترجمه تحت‌الفظی كریتی فتوگرافی است.
وی افزود این شكل از عكاسی سردرگم است، گاهی جرقه‌های موفقی دیدیم اما در سطح همان‌ها باقی ماند.
نجم‌آبادی هم تصریح كرد: عكاس ایرانی در شكل وسیع آن سیاست مشخصی درباره برپایی نمایشگاه‌ها ندارد و به خاطر آن‌كه عكاسان خوش‌اخلاق هم نپرند برگزار كننده‌گان از هر چمن گلی را می‌چینند.
و سرانجام از این مكان استثنایی در دنیا - موزه‌ی هنرهای معاصر تهران - بد استفاده می‌كنیم.
به گمان او مدیریتی كه بودجه ندارد هم مقصر نیست.
توكلی تصریح كرد كه جریان عكاسی ( عكاسی خلاق) مثل بهمن راهش را ادامه می‌دهد، مثل نوجوانی كه تازه دارد قواعد بزرگ‌ها را یاد می‌گیرد پر از پرخاش، جنجال و شانتاژ و ... است.
او در عین حال گفت: بزرگترین فقدان در مقوله‌ی عكاسی هنری این است كه جایی ثبت نمی‌شود.
سوری سرانجام نظر حاضران را درباره‌ی نمایشگاه پنجره‌های نقره‌یی پرسید.
شاهرودی گفت: نمایشگاه انتقادات متعددی دارد، اما برای دست‌اندركاران نمایشگاه به‌عنوان افراد بی‌غرض و دلسوز عكاسی احترام قایل است.
وی توضیح داد كه عنوان در جاهای مختلف با هم متفاوت است توقع ایجاد می‌كند و پیش‌داوری‌هایی را در شی دارد كه كه با جواب‌ها از نمایشگاه یكی نیست. دوم آنكه‌ نصف یا بیش از نمایشگاه، عكس‌هایی تشكل می‌دهد كه بارها و بارها و بارها آن‌ها را بر دیوار همین موزه دیده‌ایم.
شاهرودی افزود مگر چقدر از دغدغه‌ی عكاسی ما عكاسی جنگ و انقلاب است؛ بخشی از عكاسی و دوره‌ای درخشان وموفق است؛ اما معاصر نیست. از طرفی، كارهایی از عكاسی می‌بینیم كه حضور چندانی در عكاسی امروز ندارند، جایی برای آنها پیدا نمی‌كنم. در مقابل خیلی از نگاه‌های مشخص و مستقل در نمایشگاه نیست.
وی یادآوری كرد كه شكل‌هایی از آثار عكاسی را می‌بینیم كه ده‌ها سال است كلاسیك شده‌اند؛ اشاره‌ی وی به نمونه‌ی پرتره‌های ارایه شده در موزه بود.
نجم‌آبادی با تایید گفته‌های شاهرودی گفت: ضروری است كه یكی دو گالری موزه به نمایشگاه دایمی عكس تبدیل ‌شود. عكاسی ما جای شناخت زیادی دارد و قوی است، اگر درست چیده و دیده شود.
او به همسان‌سازی‌ها انتقاد كرد و گفت بخش عكاسی قاجار خوب است اما جای عكاسی قاجار در موزه‌ی هنرهای معاصر نیست.
وی با انتقاد از چگونگی نمایش آلبوم قاجار گفت كه به‌عنوان بیننده‌ی نمایشگاه نمی‌توانم هر هفته به نمایشگاه بیاید تا این آلبوم ورق بخورد و بقیه‌ی صفحات را ببیند.
او به رفتار و كردار كسانی كه در موزه گالری‌داری می‌كنند نیز انتقاد كرد و گفت: گویا گالری‌دار نمی‌داند در موزه نباید بلند حرف زد و در عین حال گفت تمام این اتفاق مبارك است اما باید با قاعده باشد.
توكلی هم با تایید گفته‌های شاهرودی و نجم‌آبادی افزود: مشكل اصلی در كلی‌گویی و میل به هوای هم‌دیگر را داشتن است كه نتیجه آن همین تفرق نمایشگاه است.
به گمان وی تمامی سرفصل‌هایی كه در نمایشگاه دیدیم، می‌توانست با دبیر جداگانه به نمایشگاهی به‌یاد ماندنی تبدیل شود.
بنا بر این گزارش همایش یادشده عصر امروز سه شنبه 13تیرماه، با سخنرانی رضا شیخ با عنوان "نقش عكس در تكوین هویت ملی در دوره‌ی قاجار" و محمدرضا طهماسب‌پور با عنوان "زمانه‌ی زندگی و آثار آقارضا عكاس‌باشی، ‌عبدالله قاجار و آنتوان سوریوگین" و نیز میزگردی درباره‌ی عكاسی معاصر ایران و نمایشگاه با حضور محسن راستانی، محمد ستاری،‌ حسن سربخشیان و فرزاد هاشمی ادامه می‌یابد.

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • آموزش عکاسی پرتره
 • مجموعه عکس چیست؟
 • نور و نورپردازی در عکاسی
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • تقویم حرفه: هنرمند ۱۳۹۷ - ۶ طرح جلد
 • تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ
 • ترکیب بندی در عکاسی - لوری اکسل
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • مرجع کامل آموزش نرم افزار لایت روم
 • شش نگاه به عکاسی مستند
 • شورشیان هنر قرن بیستم
 • اتاق روشن - فرشید آذرنگ
 • کادربندی درعکاسی
 • مبادی سواد بصری - مترجم: مسعود سپهر
 • نقد عکس
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
 • گذر امروزی در طهران دیروزی
 • نقوش آهنی
 • عمامه داران
Powered by Practicalidea