ابزارهای level و curve جزو ابزارهای بسیار مهم و ضروری برای اصلاح تصاویر دیجیتال هستند. شاید تابحال به این موضوع توجه کرده باشید که این دو، در برخی موارد مشابه هم عمل میکنند. سوالی که پیش میآید این است که کدام برای اصلاح روشنایی و کنتراست مناسب تر است و یا کاربرد هر یک در کجاست؟

توضیح: در این نوشته، فرض را بر این می گذاریم که خوانندگان محترم، از قبل با اصول level و curve آشنا هستند و به همین علت، اصول این ابزارها را توضیح نخواهیم داد و فقط به نکات پیشرفته در مقایسه کاربردی این دو خواهیم پرداخت. برای آشنایی با اصول این ابزارها، خوانندگان می توانند به مقالات قبلی همین سایت که در انتهای این نوشته معرفی شده اند مراجعه نمایند.
————————————-


ابزار Level برای تنظیم white point و black point بسیار دقیق عمل می کند آنقدر که با هیچ ابزار دیگری نمی توان به این دقت دست یافت. علت این مساله به نوع فیدبکی برمیگردد که این ابزار در هنگام تنظیم فوق در اختیار کاربر قرار می دهد: اگر هنگام تنظیم ، دکمه ALT نگهداشته شود، کاربر متوجه می شود که چه هنگام تنظیم اسلایدرهای چپ و راست کافی است و از آن بیشتر موجب حذف تونالیته در مناطق سایه یا روشن می شود (با سیاه یا سفید کردن کل تصویر و نشان دادن مناطق در خطر به صورت نقاط رنگی). این مساله فوق العاده اهمیت دارد چرا که اگر بدون توجه به آن، اقدام به تنظیم black point و white point تصویر بنماییم، امکان حذف اطلاعات تصویر در مناطق خیلی روشن و یا سایه وجود خواهد داشت.در این میان، حذف اطلاعات در مناطق روشن خطر بیشتری دارد. با تنظیم دقیق این نقاط میتوان به حداکثر میزان کنتراست با استفاده از محدوده کامل تونال سیاه تا سفید دست پیدا کرد.

پس از این تنظیم، یک اسلایدر وسط باقی می ماند که با آن میتوان روشنایی کلی تصویر را تنظیم نمود: اگر آنرا به سمت چپ بکشید، مقدار بیشتری از محدوده تونال روشنایی تصویر در سمت راست خاکستری متوسط قرار گرفته و تصویر روشن تر میگردد و بالعکس اگر به سمت راست بکشید، تصویر تیره تر میشود. این نوع تنظیم اما، نسبت به تنظیمی که curve در اختیارتان قرار میدهد، دقت کمی دارد .

با ابزار curve هم میتوان white point و dark point تصویر را اصلاح نمود: کافیست نقطه انتهایی منحنی را در بالا کمی به سمت چپ و در پایین کمی به سمت راست بکشید. اما همانگونه که متوجه شدید، مشکلی که این روش دارد، عدم آگاهی از میزان تنظیم مورد نیاز و عدم وجود فیدبک برای جلوگیری از حذف اطلاعات تصویر در مناطق پرنور و تیره تصویر است.

اما در عوض ابزار curve میتواند با دقت فوق العاده ای کنتراست و روشنایی را در مناطق انتخابی تصویر تنظیم نماید .

کاربردهای این نوع اصلاح:
– تصویری دارید که اکثریت محدوده تونال آن در دو چهارم میانی نمودار هیستوگرام قرار دارد، نیازی نیست که شما برای افزایش کنتراست آن، کل منحنی curve را به شکل S در آوردید، بلکه بهتر و پسندیده تر آن است که فقط همان محدوده میانی منحنی را تغییر داده و کنتراست نواحی مورد نظرتان را افزایش دهید.

افزایش کنتراست در تونهای میانی تصویر


– گاهی نیز برخی مناطق که اهمیت بیشتری برایمان دارند، کنتراست کمی دارند. در این موارد میتوان با تنظیم انتخابی کنتراست این نواحی، به خرج کاهش کنتراست نواحی غیر ضروری، نتیجه نهایی بهتری داشته باشیم (مانند رابین هود که پول ثروتمندان را میگرفت و به نیازمندان میرساند!)
– گاهی برخی مناطق تصویر اصولا در نمودار هیستوگرام فاقد اطلاعات هستند. در اینگونه مواقع نیز میتوان کنتراست این نواحی فاقد اطلاعات را کاهش داد تا کنتراست کلی تصویر بهبود پیدا کند.

کاهش شیب منحنی در ناحیه ای که در هیستوگرام فاقد اطلاعات تصویری است

– گاهی برخی مناطق تصویر دچار نوعی انتقال سریع در طیف روشنایی هستند. مثلا در تصویر زیر به اطراف خورشید توجه کنید. در اینگونه مواقع میتوان شیب منحنی را در آن ناحیه خاص کم کرد تا این مشکل کمتر به چشم آید.

کاهش شیب منحنی در نواحی بسیار روشن تصویر

– از curve میتوان برای تنظیم روشنایی نواحی خاص تصویر نیز استفاده کرد.

افزایش روشنایی در تونهای میانی تصویر


نکته : برای اینکه بدانیم نواحی مختلف تصویر چه نقطه متناظری روی منحنی curve دارند، کافیست دکمه CTRL را بگیریم و روی نواحی مختلف کلیک کنیم تا نقطه متناظرشان روی منحنی ایجاد گردد. برای حذف یک نقطه تنظیمی روی منحنی کافیست آن نقطه را بگیریم و به خارج محدوده تنظیم بکشیم.

نکته: با تنظیم Curve و Level ، هم روشنایی و هم اشباع رنگ تصاویر تغییر میکند. برای اینکه این تنظیمات تنها به روشنایی تصویر اعمال شود، بهتر است اولا این تنظیمات را از طریق adjustment layer انجام دهید و ثانیا blending mode لایه تنظیمی را روی luminosity قرار دهید تا رنگها دچار بهم ریختگی نشوند.
نکته: اصلاح curve همواره خطر posterization را افزایش میدهد، حتی الامکان سعی کنید این اصلاح را در حداقل میزان ممکن و روی تصاویر ۱۶ بیتی انجام دهید.


نتیجه: هر دو ابزار Curve و Level برای اصلاح روشنایی و کنتراست لازم و مفید هستند. بهتر است در ابتدا عمل تنظیم نقاط white point و black point را با level انجام دهیم که کنترل دقیقتری دراین زمینه دارد. سپس برای تغییرات خاص در نقاط مورد نیاز تصویر، تنظیم نهایی روشنایی و کنتراست را با Curve به پایان ببریم. گاهی نیز برخی تصاویر اصلا نیازی به تنظیم white point و dark point ندارند و تغییر این نقاط در level باعث از دست رفتن اطلاعات تصویری میشود. در اینگونه مواقع نیز، برای تنظیم کنتراست و روشنایی نواحی دیگر تصویر باید از curve استفاده نمود.

بحث در مورد این مطلب در فروم به همراه مثالهای کاربردی

آشنایی با اصول:
http://www.akkasee.com/digitalcamera/archives/007237.php
http://www.akkasee.com/digitalcamera/archives/007211.php
http://www.akkasee.com/digitalcamera/archives/007167.php
http://www.akkasee.com/digitalcamera/archives/007159.php
http://www.nmroshan.persiangig.com/document/Akkasee.com_workflow.rar

منابعی برای مطالعه بیشتر:

Adobe ® Photoshop CS: Photographers’ Guide By David D. Busch
The Photoshop CS2 Book for Digital Photographers By Scott Kelby

Using the Photoshop Curves Tool

http://www.earthboundlight.com/phototips/photoshop-levels-versus-curves.html?source=rss