reverie.jpg

هر چند الحاق امکان فیلمبرداری در دوربینهای SLR دیجیتال، هنوز در آغاز راه است اما بعلت ویژ‌گی‌های خاص این نوع فیلمبرداری، همین امکانات فعلی که گاه توام با محدودیت‌هایی نیز می‌باشد، به اندازه کافی جذاب می‌تواند باشد. بخصوص اینکه کاربر برای در اختیار داشتن این ویژگی جدید، هیچ هزینه اضافی نمی پردازد، هیچ محدودیتی در قابلیت‌های عکاسی دوربینها بوجود نمی‌آید و کماکان ظاهر دوربین نیز یک دوربین عکاسی حرفه‌ای است.

اما چه ویژگی هایی این نوع فیلمبرداری را، علیرغم همه محدودیت‌های خود جذاب می‌کند؟

الف- امکان فیلمبرداری با ایزو بالا در شرایط نور کم: این قابلیت که بعلت سنسورهای بزرگ این دوربینها ( نسبت به دوربینهای فیلمبرداری) است، این امکان را فراهم خواهد کرد که بتوان با ایزو بالا و خروجی‌های بدون نویز این دوربینها، در شرایط نور کم فیلمبرداری نمود.

ب- امکان کنترل خوب عمق میدان: این قابلیت نیز بخاطر سایز سنسور این دوربین‌ها است که باعث می‌شود بتوان مانند دوربین‌های بسیار گرانقیمت آنالوگ، عمق میدان را در فیلمبرداری کنترل نمود و جلوه‌هایی بوجود آورد که اساسا با دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال فعلی، ممکن نیست.

ج- امکان استفاده از لنز‌های متنوع عکاسی: فیلمبرداری با مجموعه‌ لنزهای عکاسی، یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب است. مثلا فیلمبرداری با لنزهای تله، لنزهای فیش‌آی، و یا لنز‌های تیلت-شیفت که هریک می‌تواند دنیایی از خلاقیت به همراه داشته باشد.

د- کاربردهای جذاب در فتوژورنالیسم: عکاسان می‌توانند همزمان با عکاسی، ویدیوهای کوتاه و با کیفیت HD تهیه کنند.

برای مشاهده نمونه فیلم‌ دوربین Canon 5D MKII میتوانید به این آدرس (+) مراجعه کنید که در آن Vincent Laforet، عکاس معروف نیویورک تایمز، کلیپی کوتاه با استفاده از لنزهای مختلفی نظیر EF 85mm f1.2 ، EF 400mm f2.8 و … تهیه کرده است.البته این کلیپ برای نمایش در وب، تغییر سایز و فرمت داده شده است. اگر می‌خواهید فایلهای اصلی این کلیپ را بررسی کنید به این آدرس (+) مراجعه نموده و سه فایل اصلی نمونه از این کلیپ را دریافت کنید.

5dvid.png

همچنین مایکل ریچمن نیز ویدیویی آماده کرده است که در آن علاوه بر توضیحاتی که در مورد این قابلیت ارائه می‌کند، ویدیویی کوتاهی از فیلمبرداری این دوربین در شرایط نور کم قابل مشاهده خواهد بود. این ویدیو را در این آدرس ببینید (+).

قابل ذکر است که حجم این ویدیوها نسبتا زیاد است (حدود ۸۰ مگابایت) و برای دیدن آنها نیاز به اینترنت پرسرعت می‌باشد.