ماسک‌ها یکی از ارکان جدایی ناپذیر ویرایش عکس هستند چرا که امکان ویرایش انتخابی نواحی مورد نظر کاربر را فراهم می‌کنند. یکی از انواع ماسک‌ها،  Clipping Mask نام دارد. کاربرد این ماسک در ویرایش عکس، ایجاد سهولت در اعمال ماسک‌ها است. اگر بخواهید یک ماسک خاص را به چند لایه اعمال نمایید، استفاده از Clipping mask کار را خیلی ساده می‌کند. 

در این مطلب با طرز استفاده از Clipping Mask در عمل آشنا خواهیم شد. در ضمن توضیح مراحل کار، نکات متعددی دیگری نیز  ذکر شده است که در ویرایش و پردازش عکس مفید هستند.

001.jpg

عکس اولیه

هدفمان از ویرایش این عکس، تغییر میزان روشنایی، احیاء جزئیات، تغییر رنگ و کنتراست در برگ‌ها و نیز افزایش شارپنس آنها، بدون تاثیر بر سایر مناطق است.

برای این منظور، ابتدا یک کپی از لایه اصلی تهیه می‌کنیم (CTRL+J). سپس با استفاده از ابزار Quick Selection Tool برگها را انتخاب می‌کنیم. قبل از تبدیل این انتخاب به ماسک لایه، برای آنکه مرزهای انتخاب کمی ملایم تر باشند، می توانید از ابزار Refine Edge استفاده کنید. با انتخاب این ابزار (که جزو ابزارهای اصلاحی Quick Selection tool در بالای صفحه است) می‌توانید با تغییر  متغیرهای آن، انتخاب‌تان را نرمتر کنید.

اگر کار با این ابزار مشکل است، می توان بعدا نیز این اصلاح را انجام داد.

در مرحله بعد، در حالی که لایه کپی شده را انتخاب کرده‌اید، با کلیک بر روی Add Vector Mask در پایین پلت لایه، این انتخاب را به صورت ماسک درآورید. اگر در مرحله قبل، انتخاب را ملایم نکرده‌اید، می‌توانید ابتدا این ماسک را انتخاب کنید و سپس یک فیلتر Gaussian Blur با شعاع ۴-۵ پیکسل به آن اعمال کنید.

مجددا لایه کپی شده را انتخاب کرده و برای تغییر روشنایی و جزئیات، از ابزار Shadow/Highlight‌استفاده می‌کنیم:  Image > Adjustment > Shadow/highlight

هدف کاهش روشنایی برگ‌ها و احیاء جزئیات آن است. پس در قسمت Highlight کنترل‌های Amount و Radius را افزایش داده و سپس برای افزایش کنتراست در تونهای میانی، کنترل Midtone Contrast را کمی افزایش می‌دهیم. بدین ترتیب جزئیات برگها احیاء شده و روشنایی آنها کاهش می‌یابد.

در مرحله بعد می‌خواهیم رنگ برگها را نیز اصلاح کنیم. یک لایه تنظیم جدید از نوع Hue/Saturation اضافه می‌کنیم. ( با دکمه Adjustment layer در زیر پلت لایه). حال برای آنکه تغییرات رنگ فقط منحصر به برگها باشد، باید از همان ماسک قبلی استفاده کنیم. روش راحت برای اینکار، clipping Mask است. دکمه ALT را بگیرید و بر روی مرز بین لایه تنظیمی و لایه قبلی حاوی ماسک، کلیک کنید.

با اینکار، لایه جدید کمی به سمت راست فرو می‌رود و علامت خاصی روی آن ظاهر میشود. نام لایه قبلی نیز زیرخط دار می‌شود. اینها همگی نشانه اضافه شدن Clipping mask است.

002.jpg

وضعیت لایه ها

خب حال می‌توانید مجددا با کلیک بر روی لایه تنظیمی Hue/Saturation و انتخاب رنگ زرد و تغییر Hue آن، رنگ برگها را تغییر دهید.

حال می‌خواهیم کنتراست برگها را نیز اصلاح کنیم. برای اینکار یک لایه تنظیمی از نوع Curve اضافه می‌کنیم و مجددا با کلیک بر روی مرز آن با لایه قبلی، یک clipping Mask می‌سازیم تا از همان ماسک قبلی استفاده کند. سپس منحنی را مطابق میل خود تغییر می دهیم.

 حالا برای افزایش شارپنس برگها، چگونه باید عمل کنیم؟ چون در مراحل قبل چند لایه تنظیمی و ماسک اضافه شده است، برای آنکه شارپ سازی را بر نتیجه مراحل قبل اعمال نماییم، از ترکیب CTRL+ALT+SHIFT+E استفاده می‌کنیم. با این کار یک لایه جدید اضافه می‌شود که نتیجه تمام مراحل قبلی است. مزیت چنین کاری این است که لایه‌های قبلی را حفظ می‌کنیم و نیازی به ترکیب زودرس لایه‌ها نیست.

حال مجددا یک Clipping mask می‌سازیم تا شارپنس نیز فقط بر روی برگها اعمال شود و نه بر روی پس زمینه محو. برای این منظور ALT را گرفته و روی مرز پایین این لایه کلیک می‌کنیم. سپس با smart sharpen شارپنس را افزایش می‌دهیم.

003.jpg

 وضعیت نهایی لایه‌ها

 

004.jpg

عکس نهایی

نکات:

– همانگونه که مشاهده کردید می‌توان چندین لایه را با یک ماسک، بدین صورت اصلاح کرد.

– برای حذف یک clipping mask کافیست  Alt+ click را مجددا بر روی مرز بین لایه‌ها انجام داد.

-برای ایجاد و حذف Clipping Mask از طریق منو نیز می‌توان عمل کرد : انتخاب لایه و  Layer > Create Clipping mask

– می‌توان چندین لایه را انتخاب کرد و به همه آنها clipping mask را اضافه کرد.

– clipping mask ها کاربردهای دیگری نیز دارند که بیشتر در حیطه گرافیک است؛ مثلا برای آنکه لایه زیرین، به عنوان ماسکی برای لایه فوق عمل کند، می‌توان از clipping Mask‌استفاده کرد.

– برای اعمال یک ماسک به چند لایه می‌توان از روش Group Layer نیز استفاده کرد (تولید یک group layer و اعمال ماسک به گروه) . اما روش Clipping mask راحت تر و قابل انعطاف‌تر است.

– بعد از اضافه کردن clipping mask می‌توان هر لایه را از لحاظ Opacity و Blending mode نیز تغییر داد و بدین ترتیب ویرایش‌ها را کاملا اختصاصی کرد.

نعما م.روشن