برای از بین بردن ته رنگ و نیز تصحیح رنگ راه‌های متعددی وجود دارد. نمونه ‌هایی از آن پیشتر در اینجا مورد بحث قرار گرفته است.

مطلبی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت در واقع برگرفته از کتاب  اسکات کلبی (Scott Kelby) است. خود وی نیز در این کتاب اشاره می‌کند که این روش را از دوست کانادایی‌اش به نام دیو کراس (Dave Cross) به امانت گرفته است. اساس این روش بر یافتن محدوده خاکستری رنگ عکس است که عموماً راه حل فوری ندارد. مطلب ذیل نه ترجمه صرف آن که بازنوشت و ساده شده روش مزبور است. نمونه عکسی که در این متن استفاده شده متعلق به آقای پیام حمزه‌ای است.
و اما شرح کار:
۱- عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید. از طریق منوی Layers  و سپس با انتخاب Create  New Layer لایه‌ای جدید ایجاد کنید. حرفه‌ای ترها طبیعتاً این کار را از طریق کلیک بر روی آیکونی که در پایین پالت Layers  قرار دارد انجام می‌دهند و خیلی حرفه‌ای ترها با Shift+Ctrl+n!

image001.jpg


۲- از طریق منوی Edit  گزینه Fill را انتخاب کرده و در کادر مربوطه گزینه ۵۰% Gray را انتخاب کنید.


image003.jpg

۳-    لایه جدید اکنون به با رنگ خاکستری کامل پر شده است. حال می‌توانید حالت آمیختگی این لایه را در پالت Layers به Difference  تغییر دهید.

image005.jpg

۴-    گزینه Threshold  را از منوی Create New Adjustment Layer واقع در پایین پالت Layer انتخاب کنید. در کادری که ظاهر می‌شود نشانگر مربوطه را به طور کامل به سمت چپ انتقال دهید. حال تصویر شما کاملاً به رنگ سفید درآمده است. اکنون می‌توانید به تدریج همان نشانگر را به سمت راست بکشانید تا اولین نواحی سیاه رنگ ظاهر شوند. این نواحی در واقع بخش خنثی یا خاکستری رنگ تصویر شما را مشخص می‌کنند. برای آنکه محل این بخش را به طور دقیق مشخص کنید می توانید با پایین نگاهداشتن کلید Shift روی آن ناحیه کلیک کنید. با مشخص شدن این ناحیه بخش عمده کار به اتمام رسیده است. Cancel  را زده تا از این کادر خارج شوید.

image007.jpg

۵- اکنون کاری نیز با لایه جدیدی که ایجاد کرده بودید ندارید. به راحتی می‌توانید آن را حذف کرده و سراغ مرحله بعد بروید.

۶- با زدن Ctrl+M  کادر محاوره‌ای Curve را باز کنید. در این کادر آیکون قطره چکان تن‌مایه‌های میانی (قطره چکان وسط) را انتخاب کرده و بر روی ناحیه‌ای که قبلا مشخص کرده بودید کلیک کنید

image009.jpg


۷- و تمام.

 

image013.jpg

 

عکس قبل از اصلاح رنگ

image011.jpg

عکس بعد از اصلاح رنگ