reza.jpg

«رضا؛ جنگ + صلح» مجموعه‌ای از عکس‌های رضا دقتی است که به تازگی در موسسه نشنال‌جئوگرافیک منتشر شده است.
«این کتاب حاصل سفرهای سی ساله من، به مناطق آشوب زده جهان است.» این را دقتی می‌گوید.
این سفرها از ایران در حال انقلاب  آغاز شده و تا آن سوی مرزهای ده‌ها کشور دیگر که  گرفتارجنگ و درگیری‌اند، ادامه می یابد. از کردستان تا مصر، لبنان، ترکیه، چین، فلسطین، سومالی، آفریقای جنوبی. در کنار هر عکس هم، متنی مفصل آمده که وقایع پشت پرده، دیده‌ها و شنیده‌ها و نظرات عکاس را در برگرفته است.
دقتی در کتابش نوشته: « دوربین من همواره در جست وجوی حقیقتی است که اغلب اوقات پنهان است؛ شکیبایی، ماندن در گیرودار جنگ‌ها، جشن‌ها، اشک‌ها، فریادها، هسته رویدادهای زندگی، و بدل شدن به یک خزانه تصویری محض – نقش من در زندگی همین است.»
در دیباچه این کتاب نیز به نقل از سباستین یونگر، نویسنده و دوست رضا نیز آمده است:«رضا عکاسی بزرگ است، زیرا انسانیّتی واحد را در تمامی انسان‌ها می‌جوید. وقتی که رضا به یک جوان افغان- و یا روآندایی یا مصری یا فلسطینی- می‌نگرد، تنها محصول جهانی ویران شده را نمی‌بیند؛ بلکه شهروند بالقوه دنیایی بهتر را هم می‌بیند.»
رضا دقّتی که تا کنون کارهای خود را در بیش از پانزده کتاب به چاپ رسانده عضو گروه نشنال‌جئوگرافی است و جز آن، سال‌ها برای نشریاتی معتبر چون تایم و نیوزویک عکاسی کرده است.
او در سال  ٢۰۰۵ نشان فرانسوی شوالیه را دریافت کرد، و در سال ٢۰۰۶ نیز به خاطر خدمات برجسته‌اش در روزنامه نگاری مدال افتخار روزنامه‌نگاری دانشگاه میسوری- کلمبیا را از آن خود کرد.