901107_2

جمعه هفتم بهمن ۹۰ نمایشگاه فتو آرت سمانه اکبری با عنوان «بشرنامه» در گالری آرته افتتاح می‌شود.

درباره این نمایشگاه آمده است:
 «در اساطیر ملل مختلف، خدای زمین و سرزمین، همواره ایزد بانویی مقتدر و در عین حال بخشنده و مهربان بوده است. از همین روی خود زمین همواره برای بشر نماد زنانگی بوده است. زیرا مام زمین به بشر آرامشی می‌دهد که آنرا تنها در بطن مادر تجربه کرده است.
از اینجاست که آدمی در دوره‌های مختلف زندگی‌اش، غارنشینی، جنگل نشینی و کوچیدن را‌‌‌ رها می‌کند و روی زمین ساکن می‌شود. در زمینی که به او آرامش می‌دهد، حصار می‌کشد تا آن را از آن خودش کند. حصار‌ها شکل می‌گیرند و در شکلی بزرگ‌تر برج و بارو‌ها و شهر‌ها، سپس مرز‌ها و کشور‌ها. هر کجا حصاری و مرزی باشد، تجاوز نیز معنا پیدا می‌کند و این آغاز زیاده خواهی، جنگ و تجاوز در زندگی بشر است. مام سرزمین که مأمنی بود برای آرامش و پناه گرفتن انسان تبدیل به عنصری می‌شود که آدمی برای به دست آوردنش به کارزار می‌رود. دریغا که روز به روز از آن دور‌تر می‌شود و در ‌‌‌نهایت به آن تنها دستاویزی می‌شود جهت دستیابی به قدرت. این کارزار توسط بشر تبدیل به جریانی شده است که آب بر آسیاب این چرخهٔ بی‌پایان حرص آز می‌ریزد. انسان با برخوردی به دور از گفتمان زنانه، مام خود را بیشتر به ورطهٔ نابودی می‌کشاند. از منظر من گفتمان زنانه بر مبنای همسویی پذیرش، وتکثر استوار است. بدین سان زنان و مردان در ادوار مختلف این مام را قربانی امیال خود ساخته‌اند. ماهییت تصویر من بر اساس گفتمان بین واقعیت نشانه‌ای زمین (قاب تصویر رئال) و عناصر تصویری مثالی و واقعی که در روایت جنگ بر پهنای ادبیات ایرانی شکل گرفته‌اند ارائه می‌گردد، که در رد برخورد انسان دور از خودآگاهی تاریخی است.»

سمانه اکبری زرچی، متولد ۱۳۶۲ تهران، فوق دیپلم گرافیک و کار‌شناسی نقاشی از دانشگاه سوره دارد. عضو گروه ۳۰ هشتم است. برپایی یک نمایشگاه انفرادی در گالری طراحان آزاد سال ۸۸ و حضور در ۶ نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی، برنده جایزه جشنواره ابداع دبی در سال ۸۶، برنده جشنواره بین‌المللی اسکان بشر در سال ۸۸ را در کارنامه هنری‌اش دارد.

نمایشگاه تا ۱۷ بهمن از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.
جلسه نقد و بررسی آثار پنجشنبه ۱۳ بهمن ساعت ۱۷ با حضور بهرنگ صمدزادگان، جاوید رمضانی، ایمان افسریان در محل گالری برگزار می‌شود.
گالری آرته، شیراز جنوبی، پایین‌تر از همت، بلوارعلیخانی، ۲۰ متری گلستان، ۱۲ متری دوم، پلاک ۳