فیلم «ساخت آمریکا» آخرین فیلم از بخش فصل پاییز و از بخش «ژان لوک گدار: یک بارگذاری مجدد» روز یکشنبه ۲۸ آذرماه ۹۵، ساعت ۱۷ در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید.

   فیلم «ساخت آمریکا» به کارگردانی ژان لوک گدار محصول سال ۱۹۶۶ به مدت ۹۷ دقیقه، به زبان اصلی و با زیرنویس فارسی در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران نمایش داده خواهد شد.

   در تیتراژ ابتدایی فیلم، «ساخت آمریکا» (۱۹۶۶) به نیک (ری) و سم (فولر) تقدیم شده: «تک‌روهای هالیوودی که ترس پدر‌پسری و خشونت ادیپی تهدیدشان می‌کرد.» فیلم به جای تمرکز بر روایت، که گدار آن را ابزار تفوق تهیه‌کننده، یا به عبارت دیگر، دستاویز اصلی نظام تولید هالیوودی برای اعمال قدرت بر شکل نهایی فیلم می‌داند، میزانسن را در کانون توجه قرار می‌دهد و در تقابل با «کلمه» بر نقش «تصویر» در تولید و انتقال معنا تاکید می‌کند. به نظر گدار ویژگی اصلی سینمای نیکلاس ری و ساموئل فولر برتری میزانسن بر روایت در فیلم است. 

   او در «ساخت آمریکا» تلاش می‌کند به شیوه‌ای هجوآمیز، این منطق را تا نهایت دیوانه‌وار و غیرمنطقی‌اش پیش ببرد. به راستی باید پذیرفت که طرح داستانیِ «ساخت آمریکا» به غایت بی‌ربط و نامفهوم است. در عوض، آن‌چه گدار تامل در آن را به‌عهده‌ی تماشاگر ‌گذاشته است، به بهترین شکل در گفتگویی میان پائولا و ویدمارک (لازلو سابو) نمود می‌‌‌‌‌یابد. در سکانسی از فیلم پائولا، عاجز از یافتن ارتباطی منطقی میان اتفاقاتی که منجر به مرگ عشق سابقش شده‌اند، فریاد می‌زند: «نمی‌فهمم! نمی‌فهمم! نمی‌فهمم!» و ویدمارک پاسخ می‌دهد: «میزانسن! میزانسن! اوه، میزانسن!»

   علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه نمایش فیلم به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۹۵۱۹۶۵ تماس حاصل‌کنند.