سفارت لهستان در تهران و موسسه‌ی آدام میتسکویچ با همکاری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان و حمایت شرکت ملی نفت و گاز لهستان، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود یکصد و بیست هزار لهستانی به ایران، برنامه‌های فرهنگی متنوعی را برای روز پنجشنبه ۲ آذرماه ۹۶ (۲۳ نوامبر) در اصفهان تدارک دیده است.
 


 

اختتامیه‌‌ی رسمی نمایشگاهِ «متولدین لهستان مستقل، لهستانی‌ها، کودکان اصفهان بعد از ۵٧ سال به ایران بازمی‌گردند.»
مکان: موزه‌ی هنرهای معاصراصفهان، خیابان استانداری


   در پاییز امسال، مجموعه‌ی عکس بی‌نظیری، که بین سالهای ١٣۴٢ و ١٣۴۵ در کارگاه عکاسی ابوالقاسم جلا از لهستانی‌ها گرفته شده‌بود، در موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان و گالری کاخ سعد آباد تهران به نمایش گذاشته شد. برخی از عکس‌های این نمایشگاه، که توسط موسسه‌ی آدام میتسکیویچ و سفارت لهستان در تهران برگزار شده بود، تا به حال در هیچ‌جا انتشار یا نمایش داده نشده‌ بودند. این عکس‌ها اسنادی از روایت حضور لهستانی‌ها، در طول جنگ جهانی دوم در ایران و بخشی از مجموعه‌ی بزرگِ نگاتیوهایی‌ هستند که توسط پریسا دمندان پیدا شده‌اند.
 


عکسی از مجموعه یافت شده‌ی‌ لهستانی‌ها ، آتلیه ابوالقاسم جلا ، به کوشش پریسا دمندان


عکسی از مجموعه یافت شده‌ی‌ لهستانی‌ها ، آتلیه ابوالقاسم جلا ، به کوشش پریسا دمندان


   به گفته‌ی کریشتوف اولنزکی، مدیر موسسه‌‌ی آدام میتسکویچ در ورشو: «زمان می‌تواند حتی عکسهای غیرحرفه‌ای را در ردیف آثار هنری قرار دهد، و این مجموعه‌ که شامل هزار و دویست قطعه نگاتیو می‌‌شود علاوه بر قدمت، ارزشی مضاعف نیز دارد، چرا که سندی است خارق‌العاده، هم برای لهستانی‌‌ها و هم برای ایرانیان. اینکه می‌توانیم از این طریق در برابر مردم ایران، بابت استقبالی بی‌نظیر از هموطنان‌مان در دوران آوارگی جنگ جهانی دوم، سر تعظیم فرو آورده و از آن‌ها تشکر کنیم، موجب خرسندی ماست.»

    این مراسم ساعت ۱۶روز پنجشنبه ۲ آذرماه با حمایت شرکت نفت و گاز لهستان (پگینگ) که حامی پروژه‌های فرهنگی موسسه آدام میتسکویچ در جمهوری اسلامی ایران است، برگزار می‌شود.
 


کافه پولونیا: مرکز آفرینش‮های معاصر
مکان: اصفهان، خیابان فردوسی، کوی مادی چرخاب، بعد از مدرسه ملک، مرکز آفرینش‌های معاصر
گشایش: جمعه ۳ آذرماه ۹۶، ساعت ۱۶ تا ۲۰


   کافه پولونیا، در طی جنگ جهانی دوم و یا سال‌های پس از آن توسط زوجی ارمنی و با همکاری مهاجران لهستانی در خیابان چهارباغ اصفهان راه اندازی می‌شود. پولونیا به عنوان یکی از اولین کافه‌های مدرن اصفهان تبدیل به محلی برای گرد هم آمدن نویسندگان، هنرمندان و سینماگران تاثیرگذار دهه چهل و پنجاه شمسی می‌شود.

   با الهام گرفتن از اطلاعات بدست آمده از طریق مصاحبه ها، آرشیو‌های شخصی و مستندات تاریخی باقی مانده، پروژه پولونیا در فضای گالری موسسه بنیان آفرینش معاصر (cc) به نمایشگاه گردانی امین فخاری و در قالب همکاری مشترک هنرمندان و پژوهشگران ایرانی و لهستانی امسال از سوم آذر ماه تا دهم آذرماه برگزار می‌شود. ماریان میسیاک، علی سجادیه، علیرضا عسکری فر،توماش هارتمن، آگنیشکا هارتمن، کریشتف ژیل، یوهانا سینویتز و پاول کوالسکی از هنرمندان شرکت کننده در این نسخه از پروژه پولونیا هستند.

   ایده پروژه کافه پولونیا در زمستان ١٣٩۴ با پژوهش‌های مشترک امین فخاری، پژوهشگر و مدیر موسسه بنیان آفرینش معاصر، کاتارژینا رُی، پژوهشگر و مدیر گالری bwa design wroclaw و یوهانا سینویتز، نمایشگاه گردان و پژوهشگر لهستانی، در طول برنامه اقامت هنری موسسه بنیان آفرینش معاصر در اصفهان شکل گرفت و برگزاری این رویداد با حمایت سفارت جمهوری لهستان ممکن شد.

تقویم برنامه‌های کافه پولونیا:
– 
٣ آذرماه، ساعت ۱۶ تا ۲۰: افتتاحیه نمایشگاه پولونیا با آثاری از علیرضا عسکری‌فر، کریشتف ژیل، یوهانا سینویتز، پاول کوالسکی، علی سجادیه و ماریان میسیاک
– ۳ آذرماه، ساعت ۱۶ تا ۲۰: کارگاه/ رویداد دیزاین،خوراک: توماش هارتمن، آگنیشکا هارتمن
– ۳ آذرماه، ساعت ۱۷ تا ۱۸: ارایه طرح پیشنهادی نماد یادبود پولونیا: علی سجادیه، ماریان میسیاک
– ۴ آذرماه، ساعت ۱۶ تا ۲۰: کارگاه/ رویداد دیزاین، خوراک: توماش هارتمن، آگنیشکا هارتمن
– ۹ آذرماه، ساعت ۱۶ تا ۱۸: میزگرد پروژه پولونیا: امین فخاری، یوهانا سینویتز، پاول کوالسکی
 


 

تئاتر: «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان»
مکان: تالار هنر اصفهان و تئاتر شهر تهران


   پروژه‌ی «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» بر اساس رویدادهایی از جنگ دوم جهانی شکل گرفته است. پایان سال ۱۹۴۲ گروهی از لهستانیان از طریق دریای خزر با کشتی وارد ایران می‌شوند. یکی از شهرهای ایران- اصفهان- به بیش از دو هزار و پانصد کودک لهستانی که بیشترشان حداقل یکی از والدین‌شان را از دست داده بودند پناه می‌دهد. اصفهان در کنار دیگر شهرهای ایران مثل مشهد و اهواز، …  امکان زندگی و آموزش را برای کودکان لهستانی بوجود آورده تا این کودکان فرصتی برای یادگیری زبان و فرهنگ ملی خود داشته باشند.

   نمایش «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» به منظور یادآوری این بخش مهم از تاریخ لهستان به مردم لهستان  و ایران نوشته و طراحی شده است؛ در بهار ۱۳۹۴ با حمایت سفارت لهستان، موسسه‌ی فیرلی، وزارت فرهنگ لهستان، موسسه‌ی گروتفستکی، موسسه‌ی پژوهشی کودکان دنیا؛ تیم برگزار کننده رکسانا مهرافزون، آگاتا مازورکویچ، سارا رمضانی، پارسا ناظری، امیر نقوی، ایده ابوطالبی پژوهش در مورد این رویداد تاریخی را در تهران، اصفهان، ورشو و وروکلا آغاز کردند و در ادامه محمد چرم شیر براساس این پژوهش‌ها نمایشنامه‌ای را با نام «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» نوشت.
 


 

   طرح کلی روایت پیرزنی است که داستان مهاجرتشان از سیبری تا ایران را بیان می کند. این اجرا تلاشی است برای آشنا کردن مخاطبان با سختی‌ها و خوشی‌های زندگی پناهندگان لهستانی در ایران. در سال ۱۳۹۶ سفارت لهستان در تهران با حمایت موسسه آدام میسکویچ و شرکت دولتی پگنیگ  و همراهی باشگاه کودک و نوجوان آفتاب، موسسه‌ی گروتفسکی، مرکز هنرهای نمایشی ایران، انجمن نمایش، تاتر شهر تهران، تصمیم به اجرای نمایش «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» در ایران گرفتند.

   این نمایش دوم آذرماه ۱۳۹۶، ساعت ۲۱ به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران در تالار هنر اصفهان واقع در میدان لاله و همچنین از ۱۲ تا ۲۰ آذرماه هرشب ساعت ۲۰ در سالن  تئاتر شهر تهران  اجرا خواهد شد. 

   گفتنی است مراسم رسمی نمایشگاه عکس «لهستان مستقل، لهستانی‌ها» روزهای چهارشنبه اول آذر و  پنجشنبه ۲ آذرماه ۹۶، با اجرای ویژه‌ی برنامه‌هایی در محل موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان، موزه‌ی عصارخانه شاهی و تالار هنر به کار خود پایان خواهد داد. قسمتی از این برنامه‌ها به شرح زیر است:

– عصری با داستان؛ نگاهی به «تو به اصفهان باز خواهی گشت» با حضور مصطفی انصافی و علی خدایی
زمان و مکان: چهارشنبه یکم آذرماه ۹۶ ، ساعت ۱۶ در موزه عصارخانه شاهی

– پرفورمانس و موسیقی
زمان و مکان: چهارشنبه یکم آذرماه ۹۶ ، ساعت ۱۸ در محل موزه هنرهای معاصر اصفهان

– گشایشِ نمایشگاه تصویرگری معاصر لهستان
زمان: پنجشنبه ۲ آذرماه ۹۶، ساعت ۱۷

– کارگاه‌های تصویرگری با عنوان چهارتاق
زمان و مکان : پنجشنبه و جمعه ۲ و ۳ آذرماه ۹۶، از ساعت ۹ تا ۱۷ در محل موزه هنرهای معاصر اصفهان

   لازم به ذکر است مراسم رسمی اختتامیه نمایشگاه «لهستان مستقل» با حضور مقامات کشور لهستان، سخنرانی خانم آنا ماریا آندرز و کریشتوف اولنزکی، مدیر موسسه‌‌ی آدام میتسکویچ و همچنین مقامات و مسئولین از شهر اصفهان، برگزار خواهد شد.

   همچنین به مناسبت یادمان هفتاد و پنجمین سالگرد ورود لهستانی‌ها، به اصفهان ویژه مقالات مهاجرین لهستان در اصفهان به همت موزه‌ی عصارخانه شاهی، مرکز مطالعات فرهنگ عامه‌ی اصفهان منتشر خواهد شد.