اگر از سابقه‌داران دنیای ویرایش عکس باشید، حتما متوجه شده‌اید که در نسخه‌های جدید بسیاری از نرم‌افزارهای ویرایش عکس، یک رویکرد مشترک به چشم می‌خورد و آن چیزی نیست به جز سهولت در انتخاب مناطق خاص عکس برای ویرایش.
مثلا در Nikon Capture NX این مساله از طریق فناوری U point حل شده است (+) و در Lightzone از طریق انتخاب راحت تونهای روشنایی(+).
در لایت روم نیز این مساله کاملا مورد توجه بوده است. مثلا ابزار Curve کاملا به ۴ بخش مختلف تقسیم شده تا بتوان اصلاحات خاص را براحتی در هر منطقه انجام داد.
اما یک ویژگی دیگر نیز در لایت روم وجود دارد که این سهولت را دوچندان نموده است: Targeted Adjustment یا اصلاح هدفمند. در واقع در این ویژگی فرض را بر این قرار داده‌اند که کاربر قادر نیست از طرق دیگر ( مثلا تونهای مختلف یا رنگهای مختلف)، مناطق مورد نظرش را انتخاب کند.
و یا می‌توان علت وجودی این ابزار را ایجاد سهولت حداکثری در این زمینه دانست.

این ابزار در پنلهای Tone Curve ، Hue/Saturation/Luminance و Grayscale از طریق کلیک بر روی آیکون مربوطه در دسترس کاربر است. همچنین از طریق منو View> Traget Adjustment قابل انتخاب می‌باشد.

target1.jpg

پس از انتخاب این ابزار در پنل مورد نظر، کافیست بر روی منطقه مورد نظر عکس کلیک کرده و در همان حال ماوس را بالا و پایین ببرید تا اصلاح مورد نظر انجام شود. این اصلاح تنها روی همان منطقه خاص ( از لحاظ رنگ یا تونهای روشنایی) انجام خواهد شد و روی سایر مناطق تاثیری ندارد.

مثلا برای تغییر روشنایی یک قسمت خاص در عکس که به رنگ سبز است، کافیست ابتدا در پنل luminance در HSL ، ایکون target adjustment را انتخاب و بر روی منطقه سبزرنگ عکس، ویرایشتان را با حرکت ماوس انجام دهید.

پس از کلیک روی یک منطقه، می‌توان نوع ویرایش را نیز از قسمت toolbar پایین صفحه انتخاب کرد. یعنی می‌توان ویرایشهای متعددی را بر روی همان منطقه انتخاب شده انجام داد.

target2.jpg


پس از پایان کار، با دکمه Done از این ابزار خارج شوید.